Jesteś tutaj:

10 MIEJSC, GDZIE W SPOKOJU SPĘDZISZ MAJÓWKĘ

Co roku majówka dla większości turystów oznacza początek sezonu. W popularnych miejscowościach i obiektach panuje istny chaos. Właśnie dlatego spieszymy z pomocą tym, którzy w pierwszych dniach maja poszukują ciszy i spokoju. Czy uda się odnaleźć zaciszne zakątki w długi weekend? Jasne, wystarczy tylko zboczyć z utartego szlaku! Pewnie nie będzie całkowicie pusto, ale zdecydowanie przyjemniej niż na Krupówkach w Zakopanem czy deptaku w Kołobrzegu.

Drawieński Park Narodowy

To nasze odkrycie 2018 roku. Niezwykła przestrzeń lasu i ciekawe ścieżki dydaktyczne. Dziurawe drogi, brak infrastruktury turystycznej i atrakcje, do których trzeba dojść pieszo, skutecznie odstraszają tłumy turystów, co ma swoje zalety. W nagrodę dla wytrwałych Drawieński Park Narodowy zapewnia wspaniałe przeżycia na łonie przyrody. Stając pośrodku lasu, usłyszycie niczym niezakłócony koncert natury.

Bory Stobrawskie

Malownicze lasy położone w samym sercu Opolszczyny to istny raj dla rowerzystów i miłośników małych miasteczek. Będziecie chcieli godzinami wędrować po lesie albo zwiedzać nieodkryte zakątki takie jak Pokój czy Zagwiździe. W Parku Krajobrazowym (LINK) wyznaczono kilka intrygujących ścieżek dydaktycznych, które są gotowymi pomysłami na całodzienne wycieczki.

Puszcza Kozienicka

Królewskie Źródła to obiekt, z którego inne powinny brać przykład. Dzięki świetnie przygotowanej infrastrukturze spacer po lesie staje się jeszcze milszy. Wędrując kładkami wśród bagien, ujrzycie z bliska ujmującą przyrodę. Teren całej Puszczy Kozienickiej jest nie tylko interesujący, ale i urokliwy. Szerokie leśne dukty docenią szczególnie rowerzyści.

Geopark Łuk Mużakowa

Położony tuż obok Łęknicy obszar utworzony przez lodowiec to z niewiadomych względów atrakcja popularna wśród Niemców i – jak wynika z rejestracji samochodów – wyłącznie okolicznych mieszkańców. Pobliski Park Mużakowski przyciąga swoją urodą sporo turystów. Za to już kilka kilometrów dalej, w lesie, nie słychać absolutnie nic. Warto zwrócić uwagę na naturalne formy geologiczne i pozostałości po dawnych kopalniach, które wpłynęły na obecny wygląd tego terenu.

Ponidzie

Rozległa kraina położona na skraju Małopolski i ziemi świętokrzyskiej. To wyśmienita propozycja dla miłośników powolnej jazdy lokalnymi drogami. Po drodze widać falujące pola, które o tej porze roku tworzą wyjątkowo malarski krajobraz. Punktem orientacyjnym jest grodzisko w Stradowie. Trudno wyznaczyć jakąś konkretną trasę, bo skręcając w którąkolwiek z bocznych dróg, natrafić można na coś intrygującego – małą wioskę, piękny pejzaż czy malowniczą drogę wśród pól. Szukając własnej trasy, za punkt odniesienia dobrze przyjąć Skalbmierz, Kazimierzę Wielką lub Radziejowice.

Dęby Rogalińskie

Oddalone kilkanaście kilometrów od Poznania łąki nad Wartą to fantastyczny pomysł na wycieczkę. Wśród łąk i starorzeczy stoją tam potężne, kilkusetletnie dęby – odwieczna inspiracja dla malarzy i artystów. Spacer po łąkach w okolicach Rogalinka to prawdziwa uczta dla oczu i duszy. Również Pałac w Rogalinie warto odwiedzić, ale jak na klasyczną atrakcję przystało – przyciąga on w słoneczne dni tłumy turystów. Na łąkach jest dużo spokojniej. Dobrym początkiem jest ten punkt (link). Później należy kierować się dobrze widoczną drogą w kierunku linii drzew.

Narwiański Park Narodowy

Odkąd kilka lat temu zapanowała „moda na Podlasie”, coraz trudniej znaleźć tam spokojne zakątki. Jednym z ostatnich bastionów spokoju jest Narew na odcinku od Waniewa do Kurowa i dalej – trasa w kierunku zerwanego mostu. Znajdują się tam dwie kładki wśród bagien i wieże widokowe, z których rozciąga się bardzo ładny widok na rzekę i malowniczą okolicę. Nietuzinkową atrakcją jest owiana legendami grobla prowadząca do zerwanego mostu.

Załęczański Park Krajobrazowy

Malowniczy raj w otoczeniu meandrującej rzeki Warty. Jego urodę podkreślają śliczne wapienne ostańce i jurajskie jaskinie (niektóre są otwarte dla turystów). To idealna okolica na spływ kajakowy, bo nurt rzeki jest spokojny, a krajobrazy zapierają dech w piersiach. Na odwiedzających czekają kurhany z czasów rzymskich i ślady po przebiegającym tutaj niegdyś Szlaku Bursztynowym. W pobliskim Wieluniu znajduje się muzeum, w którym obejrzeć można wystawę poświęconą dziejom tego regionu.

Dolina Baryczy

Obszar położony na północnym skraju Dolnego Śląska to niesamowita kraina, w której znajduje się największy kompleks hodowlany karpia w Europie, czyli Stawy Milickie. W XIII wieku założyli je Cystersi. Dzisiaj groble pomiędzy stawami przyciągają swoim urokiem. Większość tego terenu objęto ochroną ze względu na przebywające tam ptaki. Warto zajrzeć do Milicza czy Sułowa, żeby pospacerować po niepozornych miasteczkach. Mają one swój klimat, który trzeba odkryć na własną rękę!

Roztocze

Położony w sercu Roztocza Zwierzyniec skupia tłumy turystów. W poszukiwaniu ciekawych punktów w okolicy polecamy wybrać się do Guciowa albo przez Topólczę dojechać do Szczebrzeszyna. Wyjątkowy jest również pobliski Zamość. Roztocze pozwala obcować zarówno z dziką przyrodą, jak i fantastyczną architekturą. Bez problemu odnajdziecie w leśnych zakątkach Puszczy Solskiej czy Lasów Janowskich chwilę wytchnienia. Nawet lokalne atrakcje jak Szumy na Tanwi czy zalew w Józefowie nie przerażają liczbą odwiedzających. Roztocze to opcja dla tych, którzy lubią czerpać przyjemność z jazdy. Miłośnicy slow drivingu koniecznie muszą przejechać się drogą z Huty Turobińskiej – przez Otrocz – do Chrzanowa. To jedna z bardziej malowniczych tras na Roztoczu!