7 MIEJSC NA ZIEMI KŁODZKIEJ, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Ziemia kłodzka to kraina różnorodności. Można na niej podziwiać liczne pasma górskie, głębokie doliny i klimatyczne uzdrowiska z wiekowymi tradycjami. W tym zakątku Dolnego Śląska nie ma mowy o nudzie. Coś ciekawego znajdą tu zarówno miłośnicy aktywnego wypoczynku, jak i ci, którzy lubią zwiedzać muzea i podziwiać architekturę. Oto subiektywny wybór 7 charakterystycznych miejsc na ziemi kłodzkiej, które warto (a wręcz trzeba) zobaczyć.

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

Prawdopodobnie na ziemi kłodzkiej nie ma lepszego miejsca do poznania jego historii. Wydrążone pod zabytkową częścią Kłodzka korytarze stały się idealnym tłem do ukazania historycznego znaczenia miasta i regionu. Trasa jest jednokierunkowa i rozpoczyna się u podnóża twierdzy. Wędruje się po niej samodzielnie, a zwiedzanie urozmaicone jest przez nowoczesne multimedia. Głos lektora rozjaśnia mroki historii. Pokonując kolejne metry, dostrzega się zmiany w architekturze. Każdy, kto wychodzi na powierzchnię po drugiej stronie Starego Miasta, jest bogatszy o solidną dawkę wiedzy historycznej podanej w bardzo przystępny sposób. Zupełnie inaczej spaceruje się wtedy po Kłodzku, podziwiając jego spadzisty rynek z zabytkowym ratuszem czy gotycki most nad Nysą Kłodzką.

Szczeliniec Wielki

Najwyższy szczyt Gór Stołowych już od początku XIX w. przyciąga turystów. W dobie rodzącej się mody na podróżowanie i poznawanie nowych miejsc płaskie niczym stół tarasy Szczelińca Wielkiego okazały się idealnym celem górskich wycieczek kuracjuszy z pobliskich uzdrowisk. To dzięki tak dużej popularności na szczyt poprowadzono kamienne schody i wybudowano tam schronisko. Wejście z Karłowa spokojnym tempem zajmuje ok. 30 min. Widoki z góry wynagradzają wysiłek włożony w pokonanie ponad 600 schodów. Rozległe panoramy można podziwiać z tarasów przy schronisku, a także z tych, które są położone na trasie turystycznej biegnącej przez szczyt. Wśród skalnych szczelin kluczy się tam przez ok. 30 min. Do najbardziej klimatycznych miejsc zalicza się Piekiełko. Trasa w dłuższym wariancie, otwarta od wiosny do jesieni, kończy się przy południowych tarasach widokowych i następnie schodami idzie się z powrotem do Karłowa. W okresie zimowym dostępny jest skrócony wariant trasy. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą raki, raczki lub nakładki antypoślizgowe.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Perła w koronie atrakcji turystycznych nie tylko Dolnego Śląska, ale także całej Polski. Muzeum mieści się w unikatowym budynku młyna papierniczego z przełomu XVI i XVII w. We wnętrzach przygotowano wystawy prezentujące zarówno historię produkcji papieru, jak i jego znaczenie w historii czy kulturze. Nie zabrakło miejsca dla wystaw prezentujących współczesne wykorzystanie papieru chociażby przy produkcji pieniędzy czy ważnych dokumentów. W trakcie zwiedzania można wziąć udział w warsztatach z czerpania papieru. Na zewnątrz znajduje się wystawa prezentująca dawne maszyny wykorzystywane do jego produkcji. Wizyta w tym muzeum to niezapomniana lekcja historii i świetna przygoda.

Torfowisko pod Zieleńcem

Idealne miejsce na niedługi spacer wśród natury. Samochód trzeba zostawić na parkingu przy drodze łączącej Duszniki-Zdrój z Zieleńcem. Następnie dość stromym szlakiem pieszym lub łagodniejszym (ale dłuższym) rowerowym dociera się do rezerwatu Torfowisko pod Zieleńcem. Znajduje się tam kilka przystanków z tablicami informacyjnymi. Niestety po wieży widokowej pozostały tylko nikłe ślady w ziemi. W idealnym stanie są za to drewniane kładki, dzięki którym można spojrzeć z bliska na rozległe torfowisko. Dookoła panuje błoga cisza, bo jest to miejsce oddalone od cywilizacji, odcięte od niej górami.

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Przez wiele lat kierowcy podążający drogą nr 8 przez Szczytną spoglądali na sylwetkę zamku ulokowanego na szczycie wzgórza nad miastem. Wśród skał w pierwszej poł. XIX w. wzniesiono tam piękną rezydencję. Architektura zamku może sugerować, że jest to dużo starsza budowla, ale to właśnie umiejętna gra stylów nadała jej taki charakter. Przez niemal dwa wieki zamek był niedostępny dla turystów. Początkowo służył znamienitym rodom, a po II wojnie światowej pełnił różne funkcje. Do 2020 r. działał w nim dom opieki społecznej. W jego wnętrzach nadal widać ślady wieloletnich zaniedbań i dewastacji. Fundacja, pod której skrzydła trafił zamek, dokłada starań, żeby udostępniać turystom kolejne zakamarki. Spacerując po terenie dookoła, warto zajrzeć również do zabytkowej kaplicy zamkowej wkomponowanej w budowlę. Z tarasów widokowych rozsianych po wzgórzu roztacza się piękna panorama okolicy.

Schronisko PTTK Jagodna

Kultowe miejsce w samym sercu Gór Bystrzyckich. Jest to punkt startowy dla turystów wybierających się na Jagodną, najwyższy szczyt tego pasma, zaliczany do Korony Gór Polski. Mimo że do schroniska można dotrzeć samochodem, to udało się utrzymać w nim prawdziwie górski charakter. Menu jest proste, a honorowe miejsce zajmują w nim placki, oczywiście z jagodami. Wnętrze jest przytulne i klimatycznie urządzone. Z okolic schroniska roztacza się piękny widok na okolicę. Do celu warto dotrzeć widokową drogą z Bystrzycy Kłodzkiej. Wije się ona niczym wąż i wspina na wysoką Przełęcz Spaloną, nieopodal której położone jest schronisko. Jadąc nią, dociera się do Autostrady Sudeckiej, która ciągnie się od Zieleńca do Międzylesia.

Sanktuarium Maria Śnieżna

Przed wiekami pod szczytem góry Igliczna, w cieniu potężnego buka stała figurka Maryi z Dzieciątkiem. W tym miejscu w drugiej połowie XVIII w. dokonały się liczne cuda i uzdrowienia. Sława miejsca rosła, a wierni postanowili wybudować świątynię. Obecnie wznosi się tam kościół w randze sanktuarium o wdzięcznej nazwie Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna”. Architektura świątyni reprezentuje styl śląskiego baroku. Pierwsze potwierdzone i opisane uzdrowienie w tym miejscu miało miejsce w 1777 r., kiedy to wzrok miał odzyskać jeden z mieszkańców z pobliskiej wsi Sienna. Niedaleko sanktuarium znajduje się schronisko PTTK Na Iglicznej. Z tarasów widokowych przed sanktuarium roztacza się piękna panorama na Kotlinę Kłodzką. Jest to świetne miejsce do kontemplowania piękna gór. W pobliże sanktuarium można dostać się samochodem. Dojazd prowadzi wąską górską drogą, na której ruch w szczycie sezonu odbywa się wahadłowo.