Jesteś tutaj:

DLACZEGO WARTO SPĘDZIĆ WAKACJE W POLSCE?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Coraz mniej czasu zostało na podjęcie decyzji, dokąd wyruszyć. Często słyszę ludzi z trudem wymawiających obce nazwy miejsc, do których się wybierają. A gdyby tak zostać w Polsce? Co przemawia za tym, żeby czas wolny spędzić w kraju nad Wisłą?

Sami swoi

W Polsce czuję się jak u siebie i to dla mnie bardzo ważne. Nieistotne, w którym regionie, zawsze jestem wśród swoich. Oczywiście jako „letnik” czy „przyjezdny”, ale zasadniczo tego nie odczuwam. Nie chodzi tu jedynie o kontakty z ludźmi. Wiem także, jak funkcjonują sklepy, jakie są zwyczaje w restauracjach i gdzie szukać pomocy. Nie muszę przejmować się całą masą spraw związanych z wyjazdem z kraju. O ile w hotelach czy na lotniskach za granicą nie ma problemów z komunikacją, tak już w warsztacie samochodowym czy szpitalu mogą one wystąpić. Kłopotliwy bywa nie tylko język, na obczyźnie tłumaczyć musimy sobie wszystko, od napisów na ulicy po zachowania ludzi. Czasem warto uwolnić się od tego przymusu.

Widzę i wiem

Zwiedzając muzeum we Francji, Włoszech czy Kanadzie, mogę przeczytać podpisy pod eksponatami, ale bardzo trudno będzie mi poznać kontekst i całą problematykę zagadnienia. Za to nawet na pomniejszej wystawie w Polsce od razu rozumiem, z czym mam do czynienia. Realia nie są mi obce. Analogicznie sprawa ma się z galeriami sztuki, pracowniami artystów i skansenami. Widziałem Bazylikę św. Piotra w Rzymie i synagogę w Sejnach i ta druga zrobiła na mnie większe wrażenie. Większą radość odczuwam, gdy w pełni rozumiem odpowiedzi na swoje pytania, co pozwala mi wnikliwie poznać dany problem. Nawet wracając z weekendowego wypadu po okolicy, mam poczucie, że dowiedziałem się dużo więcej o otaczającym mnie świecie niż po dłuższym urlopie za granicą. Wydaje mi się, że dużo łatwiej przyswajam taką wiedzę, która uzupełnia tę już nabytą – w szkole, z gazet czy opowieści znajomych.

Polska jest piękna

Czas na prostszy argument. Trudno nie zgodzić się z opinią, że Polska jest piękna. Mamy morze, piękne jeziora, malownicze lasy i pasma górskie. Na każdym kroku napotkamy arcyciekawe miasta i miasteczka. W nich bez końca można zwiedzać muzea lub udostępnione dla turystów zakłady przemysłowe. Zabytki Bydgoszczy, Wrocławia czy Tarnowa nie ustępują tym z innych części świata. Polska przyroda zachwyca rzesze podróżników. Dech w piersiach zapierają im nizinne puszcze, żyjące na wolności żubry czy wilki i pełne osobliwości parki narodowe. W naszym kraju znajdują się naprawdę dzikie i spokojne tereny, gdzie nikt ani nic nie zakłóca ciszy.

Wiem, co zjem

Uwielbiam włoską czy francuską kuchnię, ale nic nie smakuje mi tak jak rodzime potrawy. Pierogi z mięsem, zupa ogórkowa czy domowy rosół z makaronem. Uwielbiam poznawać kuchnię każdego regionu naszego kraju. Z pozoru wydaje się, że pod tym względem nie różnią się one od siebie tak bardzo, ale z doświadczenia mogę powiedzieć, że każda okolica posiada swoje wyjątkowe specjały. Podlaskie kartacze, zakopiańskie oscypki czy kaszubskie sposoby na śledzia były dla mnie prawdziwymi odkryciami. Czytając menu w polskiej restauracji, wiem, co zjem. Ileż to wpadek zaliczyłem przy zamawianiu dania za granicą. Czasami z niewiedzy, a czasami nieuwagi.

Minusy?

Nie byłbym sobą, gdybym wyparł się chęci podróżowania po świecie. Jedyny minus wakacji w Polsce to fakt, że nie poznaję nowych kultur, miejsc i smaków. Z drugiej strony mam poczucie, że najciemniej jest pod latarnią. Przebywałem wśród ludzi mieszkających na Syberii i wędrowałem po hiszpańskich pustyniach, a nie rozmawiałem nigdy z prawdziwym Kaszubem i Pustynię Błędowską widziałem jedynie z daleka. Zwiedziłem Pinakotekę w Monachium, a nie byłem jeszcze w Muzeum Narodowym w Krakowie. Dobrze zatem jest zachować równowagę i dzielić wolny czas pomiędzy poznawanie Polski i świata. Mnie po latach bardziej niż w odległe zakątki globu ciągnie w kierunku Podlasia, Mazur czy Dolnego Śląska. Po kilku latach z dala od ojczyzny odkryłem jej niezwykłe piękno.

Wakacje w Polsce

Zaplanowanie podróży po kraju tak, by uniknąć korków na Zakopiance czy parawanów nad Bałtykiem, niemal gwarantuje, że przeżyjemy niezapomniane chwile. Wybierając mniej popularne kierunki, spędzimy wolny czas na łonie przyrody lub na zwiedzaniu i pozwaniu historii. Naprawdę nietrudno zakochać się w kraju nad Wisłą. Odkrywanie go na nowo to podróż nawet na całe życie, mamy w Polsce mnóstwo niezwykłych miejsc. Często są one na wyciągnięcie ręki.