KIERUNEK: SZTUKA

Jeśli stęskniliście się za bliskimi spotkaniami z wybitną sztuką, to przygotowaliśmy dla Was mikro-przewodnik po najciekawszych wystawach artystycznych, które zwiedzić możecie w Warszawie, Łodzi czy Lublinie.

Jeszcze tylko do niedzieli 22 maja w Łodzi otwarta jest wystawa „Piknik na skraju Drogi”. To podsumowanie i ekspozycja prac nagrodzonych w konkursie Mazda Design Experience 202/21. W finale jury wyróżniło prace sześciu młodych artystów, które zgodnie z duchem Mazdy łączy sztuka minimalizmu.

Wystawa „Piknik na skraju drogi” dobrze wpisuje się w charakter tegorocznej edycji Łódź Design Festival 2022, której hasłem stała się „re:generacja”. Prezentowane obiekty odnoszą się do poprawy kondycji mentalnej i fizycznej człowieka – w tym sensie ekspozycja stanowi jeden z ważnych punktów programu festiwalu.

Na wystawie zaprezentowane są prace: Martyny Piątek, Alka Rokosza, Wojciecha Błaszczyka, Karoliny Gardzilewicz, Anny Elizy Gwiazdy i Konstancji Kaźmierczyk. To młode pokolenie polskich twórców designu doskonale rozumie wyzwania współczesności, potrzebę nowego podejścia do projektowania i do świata w którym żyjemy.

Przeznaczeniem każdego z przedmiotów prezentowanych na wystawie jest jakiś wymiar rekreacji, dodatkowo każdy z nich musiał być wykonany z użyciem naturalnego korka – materiału całkowicie biodegradowalnego, odnawialnego i podlegającego recyklingowi.  Uwagę zwraca zwycięski projekt „for/rest” Martyny Piątek wyróżniony Grand Prix. Jest to mobilne siedzisko przeznaczone do wywodzących się z Japonii kąpieli leśnych (jap. „shinrin-yoku”), które ma skłaniać użytkowników do wyciszenia i kontaktu z naturą. Obiekt w całości został wykonany z korka – tkaniny korkowej i korkowego wypełnienia pochodzącego z recyklingu. Poza projektem „for/rest” na wystawie zostaną zaprezentowane również minimalistyczne meble służące do wypoczynku, biżuteria, która ma zbliżać nas do świata natury czy chociażby nowa forma huśtawki, której forma została zainspirowana jazdą konną.

Gdzie będziemy szukać odpoczynku w najbliższej przyszłości? Jak będzie się kształtował nasz stosunek do świata natury? Wystawa „Piknik na skraju drogi” stanowi próbę odpowiedzi na te pytania.

Art Inkubator, ul. Tymienieckiego 3, Łódź, wystawa czynna jest codziennie w godz. 10:00-20:00.

Chagall – Muzeum Narodowe w Warszawie

Marc Chagall to jeden z najwybitniejszych twórców XX wieku, którego sztuka przeniknęła do strefy kultury popularnej, dzięki reprodukcjom powielanym na różnego rodzaju nośnikach. Kameralna wystawa 14 prac artysty w pełni oddaje bogactwo stosowanych przez niego technik graficznych i rysunkowych. Chagall swobodnie sięgał po różne środku wyrazu, bawił się kolorystyką i perspektywą, nieoczywistymi kontekstami i prozaicznie prostymi skojarzeniami. Jego prace urzekają detalami i zaskakują, porywają swoją opowieścią, uwodzą witalnością. Czas spędzony w towarzystwie obrazów Chagalla pozwala na całkowite oderwanie się od codzienności, którą zostawiliśmy przed przekroczeniem progu muzeum. Chagall to artysta ponad-pokoleniowy, jego sztuka jest równie fascynująca dla młodszych odbiorców, jak i przedstawicieli starszego pokolenia dlatego na zwiedzanie wystawy można wybrać się całą rodziną.

Wygodny parking dla samochodów znajduje się na wysokości wejścia głównego do Muzeum, po drugiej stronie Al. Jerozolimskich, a bezpieczne przejście dla pieszych z parkingu do Muzeum możliwe jest pod wiaduktem Mostu Poniatowskiego (zejście, jak na peron stacji Warszawa Powiśle).

Wystawa czynna jest do 24 lipca, od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, w piątki w godz. 10:00 – 20:00. W poniedziałki Muzeum Narodowe jest zamknięte.

W okresie letnim polecamy także slowroadową wycieczkę do ogrodu barokowego w Nieborowie i Arkadii, które są podmiejskimi oddziałami Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obrazy prezentowane poniżej:

Marc Chagall (1887–1985) Żółty koziołek na wsi (Le bouc jaune au village), wersja do Les Poemes, 1968 gwasz, tusz, pastel, tempera, ołówek, papier kremowy, Muzeum Narodowe w Warszawie, © ADAGP, Paris, 2022

Marc Chagall (1887–1985), Światło i skrzypek (Lumière sur le violoniste), 1979 gwasz, pastel, tusz, papier w odcieniu lazurowym, Muzeum Narodowe w Warszawie, © ADAGP, Paris, 2022

Marc Chagall (1887–1985), Zatoka Aniołów (Baie des Anges), 1971–1978, gwasz, pastel, papier kremowy, Muzeum Narodowe w Warszawie, © ADAGP, Paris, 2022

Tamara Łempicka – Kobieta w podróży – Muzeum Narodowe w Lublinie

Kobieta w podróży – to tytuł wystawy prac Tamary Łempickiej zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Lublinie. Fascynująca podróż po epoce art deco i świecie wykreowanym przez artystkę, przedstawionym na 60 zgromadzonych pracach dosłownie porywa zwiedzających w czasie. Doskonała scenografia i oprawa graficzna wystawy, pozwala poczuć i zrozumieć klimat szalonych lat początku XX wieku. Prace artystki prezentowane są w otoczeniu mebli, przedmiotów codziennego użytku, osobistych przedmiotów w tym strojów i biżuterii należących do artystki. Cudownie cieszą oczy intensywne barwy obrazów Tamary (a właściwie Rozalii Gurwik-Górskiej), zestawione z pamiątkowymi fotografiami artystki, eksponowanymi w dużych formatach. Ciekawe komentarze kuratorów wystawy do prezentowanych dzieł pozwalają zrozumieć sztukę niezwykłej kobiety, która stała się ikoną swoich czasów i legendą, jeszcze za swojego życia. Motyw podróży odgrywał istotną rolę w twórczości Tamary Łempickiej i nie sposób oprzeć się wrażeniu, że otwarcie się na nowe idee było siłą napędową artystki.

Lubelski zamek, gdzie prezentowana jest wystawa prac Tamary Łempickiej to także świetny punkt startowy do zwiedzania urokliwej starówki. Zabytkowe uliczki, pięknie odrestaurowane kamienice zachęcają do zwiedzania i spacerowania szczególnie w letnie, słoneczne dni.