Jesteś tutaj:

Malownicze Mazowsze

Na początku lipca zapraszaliśmy Was do udziału w Konkursie i wspólnego odkrywania najpiękniejszych tras w duchu Slow Road w Polsce. Wspólnie z #MazdaPolska wybraliśmy najciekawsze propozycje, a jedną z nich – „Malownicze Mazowsze”, zrealizowali i zrecenzowali dla Was autorzy bloga 101countriesbefore50 czyli Anita i Paweł Skowera.

„Zwycięska trasa „Malownicze Mazowsze” zaproponowana przez Dave’a Falcona w konkursie #MazdaWtrasie, prowadziła z Nowego Dworu Mazowieckiego z górującą nad nim Twierdzą Modlin przez urokliwie położony Wyszogród, a następnie historyczną stolicę Mazowsza i byłą stolicę Polski, czyli Płock. Dalej udaliśmy się do Sierpca słynącego z Muzeum Wsi Mazowieckiej, Rypina i Brodnicy z Zamkiem Krzyżackim, Pałacem Anny Wazówny i przepięknym Brodnickim Parkiem Krajobrazowym. Ten ostatni wypełniony jest licznymi malowniczymi jeziorami układającymi się w charakterystyczne równoległe ciągi. Jego osią jest rzeka Skarlanka – jeden z atrakcyjniejszych szlaków kajakowych w Polsce i idealne miejsce do wypoczynku. Tuż nieopodal Brodnicy znajduje się również Bagienna Dolina Drwęcy będąca ostoją ptaków o randze europejskiej, w której poprowadzono przyrodniczo-leśną ścieżkę edukacyjną. Można z niej podziwiać piękne widoki, rzekę Drwęcę i gromadzące się w jej rozlewiskach żurawie, derkacze czy gęgawy. Z Brodnicy trasa wiodąca wśród gęstych lasów i pól uprawnych poprowadziła nas dalej przez Wielki Głęboczek aż do Iławy i najdłuższego jeziora w Polsce – Jeziora Jeziorak. Ten mierzący ponad 27 kilometrów zbiornik wodny połączony jest z morzem. Dzięki Kanałowi Elbląskiemu z Jezioraka można dopłynąć prosto do Bałtyku! Trasa zakończyliśmy w Siemianach tuż nad malowniczym jeziorem Jeziorak.”

Jeśli zaciekawił Was opis trasy, zapraszamy serdecznie do obejrzenia filmu Mazda w Trasie i oczywiście polecamy wybrać się samemu w krótką podróż po mazowieckich drogach, gdzie atrakcje przyrodnicze i historyczne nie konkurują o uwagę, ale tworzą ciekawy i różnorodny krajobraz – idealny pomysł na odpoczynek w duchu Slow Road 😊