ZIMOWE FERIE W RYTMIE SLOW

Jeśli planujesz spędzić zimowe ferie w Polsce i nie jesteś fanem sportów zimowych, to czytaj dalej i poznaj miejsca, które warto odwiedzić zimą. Niezależnie czy szukasz lokalizacji miejskich czy wolisz bliski kontakt z naturą, przygotowaliśmy listę 5 miejsc, które warto odwiedzić zimą.

Przy planowaniu zimowych podróży warto sprawdzić prognozy pogody i uwzględnić zmienną aurę w swoich planach. O ile nie mamy wpływu na warunki na drodze, to zawsze mamy wpływ na to, w jakich nastrojach i dokąd podróżujemy. Możemy zaplanować wizyty w galeriach sztuki, muzeach i skansenach, gdy krótszy niż latem dzień, nie pozwala cieszyć się swobodnymi wycieczkami w plenerze. W dużych miastach mnóstwo jest atrakcji sezonowych, jak ogrody światła, lodowiska czy zimowe trasy parkowe.

Dla podróżujących z dziećmi polecamy centra nauki, które najczęściej oprócz stałych wystaw oferują mnóstwo czasowych atrakcji lub zajęć dodatkowych. O tym, że nauka jest fascynująca, potrafi bawić i zaskakiwać nie tylko najmłodszych przekonacie się każdym z poniższych miejsc:

1. Centrum Nauki Kopernik – Warszawa

2. Centrum Nauki Experyment – Gdynia

3. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – Toruń

4. Centrum Nauki i Techniki EC1 – Łódź

5. Epi-Centrum Nauki – Białystok

Miłośnicy sztuki mogą połączyć zwiedzanie Warszawy, Trójmiasta, Krakowa czy Wrocławia z wystawami, których nie można przegapić:

1. Trójmiasto – Gdańsk Oliwa – wystawa malarstwa Wojciecha Fangora to doskonała okazja by zobaczyć najbardziej znane w dorobku artysty i osiągające zawrotne ceny na aukcjach obrazy abstrakcyjne, które powstawały od lat 50. XX wieku, ale także wcześniejsze prace artysty. Na ekspozycji zobaczymy ponad 100 obrazów i 90 rysunków, plakaty oraz rzeźby ze wszystkich okresów twórczości artysty.

„Fangor. Poza obraz”, Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, Pałac Opatów w Oliwie, do 5 lutego 2023 roku

2. Warszawa – Konfrontacje czyli potęga świata Magdaleny Abakanowicz. To artystka, której przedstawiać nie trzeba, zdecydowanie jedna z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Charakterystyczne monumentalne i wieloznaczne formy kreowane przez Abakanowicz można oglądać w klasycznych wnętrzach biblioteki Zamku Królewskiego.

„Abakanowicz. Konfrontacje”, Zamek Królewski w Warszawie, do 19 lutego 2023 roku

3. Kraków – Imaginarium natury – świat przyrody oczami mistrza Watanabe Seitei. Kuratorzy wystawy zwracają uwagę, że ten artysta prawdziwie stworzył swój własny, niepowtarzalny język wizualny. I choć podejmował klasyczne tematy – krajobrazy, sceny rodzajowe i obrazy kwiatów i ptaków – to ich nowa interpretacja wzbudza zainteresowane i zachwyt.

„Imaginarium natury” – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, do 30/05/2023,

4. Lublin – magia starożytnego Egiptu
Ponad 200 artefaktów zgromadzonych w Muzeum Narodowym w Lublinie przeniesie zwiedzających w fascynujący świat historii, kultury i religii starożytnego Egiptu. Wiele eksponatów będzie prezentowanych w Polsce po raz pierwszy.

Muzeum Narodowe w Lublinie, Magia Starożytnego Egiptu, wystawa czynna do 05 marca 2023

5. Katowice – Polska sztuka nowoczesna czyli selekcja dzieł wybranych twórców z okresu 1800 – 1945
„Dzieła od razu rozpoznawalne i mniej znane, z kolekcji malarstwa i rzeźby Muzeum Śląskiego w Katowicach, składają się na arcyciekawą panoramę zjawisk estetycznych doby wczesnej i dojrzałej nowoczesności. Jej początek stanowią pierwsze dekady XIX wieku, naznaczone efektami rewolucji francuskiej oraz uprzemysłowienia i urbanizacji. Koniec zaś to dynamiczne lata wielkich modernizacji, stłumionych wybuchem drugiej wojny światowej.” – takim wstępem kuratorzy zachęcają zwiedzających do wizyty w śląskim muzeum narodowym i my polecamy tę wystawę serdecznie.