Jesteś tutaj:

MUZEUM – KASZUBSKI PARK ETNOGRAFICZNY WE WDZYDZACH KISZEWSKICH

Podróżując po Kaszubach, czułem pewien niedosyt wiedzy o tutejszej kulturze. O ile znam historię moich rodzinnych stron czy miejsc interesujących mnie od zawsze, o tyle obyczaje Kaszubów, poza tym, że posługują się wyodrębnionym dialektem, pozostawały poza obszarem mojej wiedzy. Kiedy odnalazłem na mapie Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich, uznałem, że nie mogę go pominąć. Po całym dniu spędzonym w skansenie mam pewność, że to niezwykła lekcja historii i panujących tu obyczajów.

Podczas wyprawy do celu można ujrzeć rozległe lasy, łąki, jeziora oraz rozsiane gdzieniegdzie małe gospodarstwa – uroda Kaszub w całej okazałości. Na miejscu od razu przeczułem, że czekają mnie piękne opowieści zaklęte w drewnianych chatkach. Na początku XX wieku małżeństwo filantropów, Teodory i Izydora Gulgowskich, postanowiło stworzyć muzeum na wolnym powietrzu, gdzie dałoby się zachować dziedzictwo kultury tego regionu.

Zwiedzanie, a raczej podróż w czasie, rozpoczyna się w pawilonie przy wejściu. Dalszą trasę należy wytyczyć sobie samemu – audioprzewodnik uzupełnia informacje etnograficzne. Po sezonie jest tu bardzo spokojnie. Podczas mojego niespiesznego spaceru minąłem jedynie kilku uczniów poznających lokalne tradycje bożonarodzeniowe. Całość obiektu zajmuje spory obszar, dlatego istnieje szansa, że w trakcie wycieczki nie spotka się na swojej drodze nikogo. Kaszubski Park Etnograficzny jest najstarszym skansenem w Polsce. Dotychczas zgromadzono w nim ponad 50 obiektów architektury ludowej przeniesionych z terenu Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. W środku można znaleźć przedmioty codziennego użytku wiele mówiące o korzeniach tej krainy.

Na wizytę we wdzydzkim muzeum najlepiej przeznaczyć cały dzień. W parku etnograficznym wytyczono przestrzeń, gdzie da się urządzić piknik lub odpocząć. W tle rozciąga się panorama malowniczego jeziora. Dla dzieci przygotowano interaktywną część wystawy, wyjaśniającą, czym jest muzeum skansenowskie i jak się po nim poruszać. Tylko tutaj odkrywa się prawdziwe oblicze Kaszub i poznaje ich wyjątkowe dziedzictwo kulturowe!

Gulgowskich 68, 83-406 Wdzydze
muzeum-wdzydze.gda.pl

Zobacz najnowsze wpisy na blogu