POLESKI PARK NARODOWY - ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA ``DĄB DOMINIK``

Wędrówka ścieżką przyrodniczą „Dąb Dominik” to świetna opcja dla rodzin z dziećmi. Trasa w krótszym wariancie ma ok. 2,5 km. Opcjonalnie można wydłużyć przejście do 3,5 km, ale to wymusza dodanie kolejnych 2 km, które zajmuje powrót wzdłuż asfaltowej drogi na parking. Na ścieżce wędruje się na przemian drogą leśną i drewnianymi kładkami.

Wędrówkę rozpoczyna się na parkingu w Kolonii Łomnicy, miejscowości położonej przy głównej szosie z Urszulina do Sosnowicy. W pierwszej fazie ścieżka prowadzi przez malowniczy las do przystanku obok Dębu Dominik. Obwód tego kolosa w najszerszym miejscu ma ok. 3,8 m. Nosi imię na cześć prof. dr. hab. Dominika Fijałkowskiego, zasłużonego botanika, zagorzałego przeciwnika melioracji Polesia. Za dębem rozciąga się malowniczy ols, który sprawia wrażenie lasu na wyspach.
Ścieżka wiedzie dalej na skraj lasu położonego nad brzegiem zarastającego jeziora Moszne. Przechodząc na taras widokowy, mija się torfowiska z ciekawymi okazami roślin i drzew, które przystosowały się do życia na tym specyficznym podłożu. Widok na taflę wody jest imponujący. Zewsząd otaczają ją mokradła. Po wędrówce przez gęsty las taka dawka otwartej przestrzeni jest na wagę złota.
Wracając z kładki na twardy brzeg, istnieją dwie opcje dalszej wędrówki. Krótszym wariantem wraca się kładką do leśnej drogi nieopodal Dębu Dominik i dalej na parking. W opcji dłuższej skręca się w prawo i kładką wzdłuż brzegu przechodzi się do kolejnego punktu widokowego. Jest on jednak mało widokowy, bo otoczenie skutecznie go przysłania. Dalej kładką przez sosnowy las idzie się do wsi Jamniki. Ok. 500 m od zabudowań kładka się kończy i leśną drogą dochodzi się do asfaltu. Tu rozpoczyna się mało ciekawy fragment ok. 2 km spaceru wzdłuż drogi.
Wariant krótszy jest świetną opcją dla rodzin z dziećmi (nawet z wózkami spacerowymi), a dłuższy dla miłośników przyrody, których nie zniechęca wędrówka (również w nieciekawym otoczeniu).
Przejście nad jezioro i powrót na parking spokojnym tempem zajmują ok. 1 godz. Wydłużając trasę do 5 km, trzeba przygotować się na ok. 2 godz. marszu.

Informacje praktyczne

Wejście na ścieżkę wymaga zakupu biletu wstępu do Poleskiego Parku Narodowego. Bilety można kupić na stronie internetowej parku lub w punktach stacjonarnych. Parking znajduje się przy głównej szosie w Kolonii Łomnicy. Ścieżka jest dobrze oznakowana, nie ma na niej trudniejszych fragmentów.