CHEŁMIEC

Cały masyw Chełmca zalicza się do Gór Wałbrzyskich. Szczyt wznosi się na wysokość 850 m n.p.m. i dumnie góruje nad Wałbrzychem. Według najnowszych pomiarów jest on 3 metry niższy od Borowej. Co ciekawe, sam szczyt porośnięty jest lasem i trudno z niego dostrzec jakąkolwiek panoramę okolicy. Za to jego sylweta przy dobrej pogodzie widoczna jest nawet z Wrocławia. W rozpoznaniu góry pomagają dwie wieże radiowe, które stoją na szczycie. Znajduje się tam również wieża widokowa z końca XIX w., a także wysoki na 45 m metalowy krzyż milenijny, który jest zwieńczeniem Boguszowej Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego. Chociaż Chełmiec kojarzy się głównie z Wałbrzychem, to administracyjnie jest położony na terenie Szczawna-Zdroju, a najkrótsza droga na szczyt prowadzi z miasta Boguszów-Gorce.

Opis szlaku

Na szczyt prowadzą szlaki ze Szczawna-Zdroju, Boguszowa-Gorców i Lubomina. Najpopularniejszym i najprostszym wariantem jest wędrówka zielonym szlakiem z Boguszowa-Gorców. Na północnym krańcu miasta znajduje się parking, obok którego biegnie szlak. Początkowo przechodzi się przez dolinę, która prowadzi cały czas w górę. Dopiero po dojściu do ściany lasu rozpoczyna się bardziej wymagające podejście. Całą trasę pokonuje się szeroką drogą, która tylko miejscami jest nieco bardziej nachylona. Szlak zielony najpierw krzyżuje się na przełęczy Rosochatka z żółtym, a następnie u podnóża Chełmca Małego łączy się ze szlakiem niebieskim.

Z Rosochatki na górę można wejść krótszym, lecz bardziej stromym szlakiem żółtym. Idąc cały czas za zielonymi znakami na szczyt, dociera się tylko 10 minut później, a droga jest zdecydowanie przyjemniejsza. Na skraju szczytu, obok krzyża milenijnego, znajduje się tablica informacyjna. W pobliżu stoi wiata turystyczna, a nad wszystkim góruje kamienna budowla zabytkowej wieży widokowej. W tle za nią widać wysokie maszty radiowe. Ze szczytu od strony południowej, w okresie, kiedy nie ma liści, można zobaczyć nikłe zarysy Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha.

Wejście na szczyt spokojnym tempem z parkingu w Boguszowie-Gorcach zajmuje ok. 1 godziny. Czas zejścia jest podobny, więc na spokojną wycieczkę trzeba przeznaczyć ok. 3 godziny, uwzględniając odpoczynek na górze.

Opcją dużo dłuższą jest przejście czarnym szlakiem ze Szczawna-Zdroju. Ogólnodostępny parking znajduje się przy alei Spacerowej na skraju parku Szwedzkiego. Wędrówka na Chełmiec z tego miejsca zajmuje w jedną stronę ok. 3 godzin. Szlak dość długo prowadzi leśną drogą, która wiedzie w stronę szczytu, a następnie odbija na wschód i po chwili szlak czarny łączy się z niebieskim, którym można dojść na szczyt. Podejście jest tam dość strome, ale można też czarnym szlakiem okrążyć Chełmiec i wejść łagodniejszą drogą. W tym wariancie do pokonania jest jednak spory odcinek drogi, więc na wycieczkę spokojnym tempem trzeba przeznaczyć co najmniej 7 godzin.

Kopuła szczytowa Chełmca otoczona jest gęstą siecią szlaków, więc warto skorzystać tam z mapy, żeby nie pogubić się w różnych wariantach.

Parking

W Boguszowie-Gorcach znajduje się bezpłatny parking. W weekendy, ze względu na popularność tego miejsca wśród turystów, biegaczy i rowerzystów, może być zatłoczony. W takim wypadku pozostaje znalezienie parkingu w okolicach rynku, ale to również może być trudne.
Od strony Szczawna-Zdroju dostępne są parkingi w pobliżu parku Szwedzkiego, a także przy pobliskich ulicach biegnących w kierunku parku Zdrojowego.

Informacje praktyczne

Chełmiec ze względu na dużą sieć dróg jest tłumnie odwiedzany przez turystów. Wieża widokowa na szczycie dostępna jest wyłącznie od piątku do niedzieli. W sezonie letnim na górę ciągną rzesze ludzi – zarówno mieszkańców okolicznych miast, jak i zwiedzających Góry Wałbrzyskie. Warto więc rozważyć zdobycie go w czasie, kiedy jest tam dużo spokojniej, czyli poza miesiącami wakacyjnymi i weekendami. Z technicznego punktu widzenia wejście na szczyt nie stwarza większych wyzwań poza kondycyjnym.

Ciekawe miejsca w okolicy

Zarówno Wałbrzych, jak i Szczawno-Zdrój to miejsca z licznymi atrakcjami turystycznymi. Bryluje wśród nich oczywiście zamek Książ i położona tuż obok niego palmiarnia. Chcąc poznać historię regionu z nieco innej strony, koniecznie trzeba się wybrać do Starej Kopalni. Zachowano tam oryginalny wygląd i układ zakładu górniczego, który przed laty był wizytówką miasta. Również położone w samym centrum miasta Muzeum Porcelany posiada ciekawe zbiory ukazujące zupełnie inne oblicze historii Wałbrzycha.

W Szczawnie-Zdroju godny uwagi jest park Zdrojowy, wokół którego skupione są najważniejsze zabytki uzdrowiska – pawilon spacerowy, pijalnia wód i teatr zdrojowy. Opuszczając park, warto przejść do końca alei Spacerowej. Znajduje się tam kompleks Dworzysko z wyśmienitą kuchnią w restauracji Babinicz. Klimatyczne pokoje urządzono tam w zabytkowym budynku Szwajcarki.