JAGODNA

Gdyby nie 23-metrowa wieża widokowa na Jagodnej, to ten szczyt byłby jednym z mniej interesujących w Koronie Gór Polski. Poezję wędrówki skutecznie zabija szeroka, szutrowa droga, która niczym nie przypomina górskiego szlaku. Wędruje się nią w otoczeniu lasu, kompletnie bez widoków i dopiero tuż przed szczytem można dostrzec między drzewami fragmenty Kotliny Kłodzkiej.
Pikanterii w zaliczeniu tego miejsca przy zdobywaniu KGP dodaje jedynie fakt, że Jagodna ma dwa wierzchołki. Wieża widokowa, na którą udają się turyści, ustawiona jest na tym niższym. Na Jagodną Północną, o wysokości 985 m n.p.m., nie prowadzi szlak i choć na mapie widoczne są ścieżki, to w rzeczywistości bardzo trudno je odnaleźć, nie mówiąc już o zlokalizowaniu tam najwyższego punktu. Pozostaje więc zacisnąć zęby i przejść ten arcynieciekawy odcinek, ponieważ nagrodą za trud wędrówki są piękne widoki z wieży. Jak na dłoni maluje się rozległa kotlina i wyrastająca za nią Grupa Śnieżnika. Z drugiej strony widoczne są Góry Orlickie. Wprawne oko dojrzy m.in. sylwetkę starego miasta w Bystrzycy Kłodzkiej. Naprawdę jest co podziwiać.

Opis szlaku

Najpopularniejszy szlak na Jagodną rozpoczyna się przy schronisku PTTK Jagodna. Jego położenie przy Autostradzie Sudeckiej umożliwia dojazd do celu autem. Następnie szlakiem niebieskim trzeba skierować się na szeroką szutrową drogę, która z nielicznymi zakrętami prowadzi prosto do celu. Podejście, choć cały czas idzie się do góry, czuje się tylko w kilku momentach. Spokojnym tempem na szczyt wędruje się ok. 1 godziny. Powrót zajmuje podobną ilość czasu, więc dodając podziwianie widoków, można śmiało założyć, że w 3 godziny bez problemu zamknie się całą wycieczkę. Po powrocie na parking można osłodzić sobie to nudne przejście pysznymi racuchami, które są serwowane w schronisku.

Parking

Tuż obok schroniska znajduje się przestronny parking. W jego okolicach jest sporo miejsc do zostawienia samochodu. W weekendy bywa bardzo tłoczno, bo Góry Bystrzyckie to raj m.in. dla rowerzystów, którzy mają tam świetnie przygotowaną infrastrukturę.

Informacje praktyczne

Wejście na Jagodną nie stwarza żadnych trudności. Jedyne, co warto zaznaczyć, to że schody prowadzące na wieżę widokową są strome i kręte. Wieża jest naprawdę wysoka, więc jeśli ktoś ma lęk wysokości czy lęk przestrzeni, to warto przed wejściem przemyśleć sprawę.
Na szczycie nie ma pieczątki potwierdzającej zdobycie szczytu, ale za to bez problemu znajdzie się ją w schronisku.