MOGIELICA
Jej charakterystyczny wygląd i fakt, że zdecydowanie wyróżnia się na tle okolicy, sprawiają, że od wieków budzi zainteresowanie – początkowo mieszkańców okolicznych wsi, a z czasem również turystów. Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Wznosi się 1170 m n.p.m., co czyni go doskonałym punktem widokowym na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce i Tatry. Obserwację ułatwia wieża widokowa, z której można spojrzeć na panoramy znad koron skarlałego lasu sosnowego porastającego szczyt. Występuje tam również imponujących rozmiarów buczyna.
To miejsce ewidentnie upodobała sobie natura. Przyrodnicy naliczyli 105 gatunków ptaków, które w okolicznych lasach zakładają gniazda. Nie brakuje tam także rzadkich ssaków. Obok jeleni, wydr i dzików żyją tam również rysie i wilki. W obrębie szczytu przebiega sporo szlaków pieszych i rowerowych. Trasy dla amatorów dwóch kółek obiegają szczyt dookoła i tylko jedna z nich przechodzi przez wierzchołek. Szlaki piesze: żółty, zielony i niebieski przecinają się na szczycie.
Opis szlaku
Najkrótszy i prawdopodobniej najłatwiejszy szlak na szczyt prowadzi z Przełęczy Rydza Śmigłego. Rozdziela ona Łopień od Mogielicy. Znajduje się na wysokości 700 m n.p.m., więc do pokonania jest 470 m przewyższenia. Szlak zielony, który przechodzi przez przełęcz, można odnaleźć w okolicach przystanku autobusowego w najwyższym punkcie przełęczy. Stojąc przy przystanku i mając go po lewej stronie, należy się udać polną drogą w prawo, w kierunku lasu. Po dość krótkim odcinku szlak ponownie dociera do asfaltowej drogi. Między zabudowaniami prowadzi do szutrowej drogi przecinającej szeroką polanę. Dawniej w tych okolicach wypasano wielkie stada owiec, a pozostałością po tamtych czasach są polany i łąki.
Szlak przez cały czas pnie się w górę. Nie ma na nim wypłaszczeń, więc trzeba nastawić się na wymagające wysiłku podejście. Spokojnym tempem zajmuje ok. 1 godz. i 40 min. Po drodze tylko w jednym miejscu, tuż przed szczytem, znajduje się polana, na której można odpocząć, podziwiając górskie panoramy. Ostatni odcinek szlaku jest wąski i wiedzie obok owianego legendami Zbójnickiego Stołu. Skała o charakterystycznym kształcie miała być miejscem liczenia łupów przez miejscowych rozbójników. Kiedy się ją minie, po chwili oczom ukazuje się metalowa konstrukcja wieży widokowej.
Będąc na szczycie, warto zejść nieco poniżej, na Polanę Stumorgową. Roztaczają się z niej iście bajkowe widoki na okolice, które można podziwiać, siedząc wśród szumiących traw.
Zejście szlakiem zielonym na Przełęcz Rydza Śmigłego zajmuje ok. 1 godz. i 15 min. Przejście całej trasy spokojnym tempem to ok. 3 godz. Warto doliczyć do tego czas na podziwianie widoków. Mnie szczyt uraczył mgłą i deszczem, więc po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia i chwili na złapanie oddechu, rozpocząłem zejście. Po deszczu, szczególnie w bardziej stromych miejscach, trzeba uważać na śliskie kamienie i wystające z ziemi korzenie.
Parking
Na Przełęczy Rydza Śmigłego znajdują się parkingi płatne, a także jeden bezpłatny. Jadąc od strony Jurkowa, bezpłatne miejsca znajdują się za najwyższym punktem przełęczy po lewej stronie. Parkingi płatne ulokowane są na szczycie przełęczy. W czasie mojej wizyty czynny był tylko jeden, w którym opłaty dokonywało się w automacie (gotówka lub karta). Opłata za godzinę wynosiła 3 zł, więc za lekko ponad 3 godz. parkowania zapłaciłem 12 zł.
Informacje praktyczne
Na Mogielnicę można się wybrać o każdej porze roku. Szlak tylko w niektórych miejscach jest bardziej stromy, ale nie ma na nim trudnych ani bardziej wymagających odcinków. Pieczątka Klubu Zdobywców KGP została skradziona (na koniec września 2023 r. nie ma informacji o dostarczeniu nowej do skrzynki).