ORLICA

Niewiele sudeckich szczytów może pochwalić się faktem, że zdobyły je takie osobistości jak Fryderyk Chopin, cesarz Józef II czy John Quincy Adams (późniejszy prezydent USA). Te fakty świadczą o popularności tego miejsca, która niestety wraz z końcem II wojny światowej została na lata brutalnie przerwana. Już pod koniec XVIII wieku na Orlicy, wysokiej na 1084 m n.p.m., ustawiono wieżę widokową. Przez wiele lat schronisko prowadził tam Heinrich Rübartsch, którego uznaje się za prekursora turystyki narciarskiej i górskiej w tej części Sudetów. Góry Orlickie przyciągały kuracjuszy, którzy odpoczywali w pobliskich Dusznikach-Zdroju czy Kudowie-Zdroju. Dzisiaj, co prawda, na szczycie ponownie wznosi się wieża widokowa, ale po schronisku pozostały jedynie nikłe ślady fundamentów. Z pewnością nadal jest to miejsce z ogromnym potencjałem widokowym, choć zalesienie szczytu i okolicy odebrało urok ciągnącym się po horyzont panoramom, które zobaczyć można już tylko ze szczytu wieży.

Opis szlaku

Najkrótszy szlak zielony na Orlicę z polskiej strony prowadzi szeroką leśną drogą z parkingu przy pensjonacie „Przystanek Alaska”. Śmiało można napisać, że miłośnikom gór nie przypadnie ona do gustu, ale za to świetnie nadaje się na przejście z dziecięcym wózkiem spacerowym. Miejscami szlak jest nieco błotnisty, ale generalnie stan drogi jest bardzo dobry. Dopiero gdy dotrze się na grzbiet, szlak nieco bardziej przypomina górską ścieżkę. Po polskiej stronie ustawiona jest wieża widokowa. Szczyt znajduje się po czeskiej stronie. Łatwo go rozpoznać, ponieważ ustawiono tam charakterystyczny pomnik upamiętniający wizyty trzech wspomnianych osobistości. Z wieży widokowej podziwiać można naprawdę bardzo ciekawe panoramy na wszystkie cztery strony świata. Bardzo ciekawie z tej perspektywy wyglądają pobliskie Góry Stołowe. Całe przejście na Orlicę spokojnym tempem zajmuje ok. 2 godzin.

Parking

Samochód można zostawić na niewielkim parkingu przy pomniku, a w zasadzie kamieniu pamiątkowym Heinricha Rübartscha. Nie ma tam zbyt wielu miejsc, ale jako że Zieleniec jest prężnym ośrodkiem narciarskim, to bez problemu znajdziemy inny parking w pobliżu, ale trzeba będzie z niego podejść do wejścia na szlak. Przy głównej drodze gęsto i konsekwentnie ustawione są znaki zakazu zatrzymywania się.

Informacje praktyczne

Wejście na Orlicę zaliczyć można do bardzo prostych. Szeroka droga w większości z utwardzoną nawierzchnią.
Na szczycie nie ma pieczątki i niestety nigdzie w pobliżu jej nie znajdziemy, więc jako potwierdzenie zdobycia Orlicy pozostaje zdjęcie z dość oryginalnym trójkątnym pomnikiem po czeskiej stronie.

Ciekawe miejsca w okolicy

W pobliżu na szczególną uwagę zasługują Duszniki-Zdrój. Mieści się tam unikatowe Muzeum Papiernictwa, które urządzono w zabytkowym młynie papierniczym. Pięknie prezentuje się również park zdrojowy z dworkiem Chopina.
W Kudowie-Zdroju ciekawym miejscem jest Muzeum Zabawek z bogatą kolekcją, która przekrojowo pokazuje, jak zmieniało się podejście do tych przedmiotów. Dość osobliwą atrakcją w pobliskiej dzielnicy Czermnej jest barokowa Kaplica Czaszek, w której sklepienie pokrywa ok. 3 tysięcy czaszek i kości zmarłych na cholerę w czasie epidemii panującej w okresie wojny 30-letniej (1618-1648) i zabitych w czasie wojen śląskich, głównie 7-letniej (1756-1763).