SKOPIEC

Góry i Pogórze Kaczawskie to dolnośląski obszar, który w ostatnim czasie przyjęło się nazywać Krainą Wygasłych Wulkanów. Jej granice są dość niejednoznaczne, ale spora część ma przeszłość napisaną przez lawę. Charakterystyczne stożki mniej lub bardziej przywołują skojarzenia z sylwetkami wulkanów. Grzbiet Południowy Gór Kaczawskich, w skład którego wchodzi m.in. Skopiec, wyglądem nie przypomina wulkanu. Wszystko zależy jednak od perspektywy. Jeśli stanie się na Śnieżce i spojrzy z oddali, to kaczawskie szczyty wyglądają zupełnie inaczej i mogą przywołać wulkaniczne skojarzenia.

Skopiec ma 720,7 m n.p.m. Nie jest to góra widokowa, jej szczyt porośnięty jest lasem. Zaliczono ją do Korony Gór Polski, choć tak naprawdę jest jednym z najmniejszych szczytów w tym paśmie, trzecim pod względem wysokości. Nowe pomiary wykazały, że wyższe od niego są Okole i Folwarczna. Wejście na górę prowadzi przez Przełęcz Komarnicką, rozległe górskie siodło między Barańcem i Skopcem a Folwarczną i Maślakiem.

Opis szlaku

Najbardziej popularnym wariantem jest wejście na Skopiec z parkingu na końcu wsi Komarno. Dojeżdżając tam, trzeba pokonać ok. 20 minut lekkiego podejścia. Nie prowadzi na niego szlak, więc trzeba pilnować tabliczek, które informują, gdzie trzeba skręcić z niebieskiego szlaku, żeby znaleźć się na szczycie. Stoi na nim tablica informacyjna, do której przytwierdzona jest skrzynka z pieczątką zdobywców KGP.

Do wariantów wejścia na Skopiec, który warto rozważyć, zalicza się wędrówka żółtym szlakiem z Wojcieszowa. Wejście na górę z dna doliny zajmuje ok. 1 godz. i 30 minut. Droga w większości prowadzi po lesie, ale zdarzają się na niej również odcinki prześwitów z możliwością podziwiania widoków. Można wtedy zobaczyć pobliskie Okole i charakterystyczną Ostrzycę w tle. Żółty szlak dochodzi do niebieskiego, który prowadzi w kierunku szczytu. Na całą wycieczkę z Wojcieszowa trzeba przeznaczyć ok. 4 godziny.

Parking

W Komarnie parking znajduje się przy skrzyżowaniu szlaku żółtego i niebieskiego. W okresie zimowym dojazd może być utrudniony, a ilość miejsc ograniczona w porównaniu z miesiącami bez śniegu.

Wybierając wariant z Wojcieszowa i trzymając się litery prawa, auto należy zaparkować przy jednej z ulic w okolicach mostu na Kaczawie, którą przebiega żółty szlak. Opcją jest też zatrzymanie się przy ul. Pocztowej. To niestety zmusza do dość długiego i mało ciekawego spaceru drogą asfaltową. W miejscu, gdzie wchodzi ona do lasu, jest rozległa przestrzeń, ale nie wyznaczono tam parkingu. Piszę o tym, ponieważ sam miałem dylemat, czy to podejście asfaltem ma sens, jeśli dużo wyżej można podjechać samochodem, który podobnie jak w mieście trzeba zostawić przy ulicy.

Informacje praktyczne

Wejście na Skopiec w obu wariantach jest proste technicznie. Pod koniec lutego 2023 r. skrzynka z pieczątką została naprawiona i ponownie można przybić stempel w książeczce potwierdzającej wejście. Z okolic szczytu, który sam nie oferuje żadnych widoków, rozciągają się piękne panoramy na okolicę. O zachodzie słońca z pól nad Komarnem podziwiać można Rudawy Janowickie i Karkonosze.

Ciekawe miejsca w okolicy

Skopiec położony jest na południowym krańcu Gór Kaczawskich. W kierunku północnym aż po Złotoryję rozciągają się bardzo ciekawe tereny z licznymi atrakcjami. Do interesujących miejsc z pewnością można zaliczyć Sudecką Zagrodę Edukacyjną w Dobkowie. Miłośnicy geologii koniecznie powinni zapisać się na warsztaty prowadzone w nieczynnym kamieniołomie w Lubiechowej, gdzie można znaleźć m.in. piękne okazy agatów.