ŚLĘŻA

Ma jedynie 718 m n.p.m., więc jest niższa od Rysów o 1781 m. Ślęża, bo o niej mowa, to najwyższy szczyt Przedgórza Sudeckiego. Masyw Ślęży jest doskonale widoczny z Wrocławia, a także z autostrady A4 przebiegającej przez ten fragment Dolnego Śląska. Krąży opinia, że jest to jeden z wrocławskich „parków”, bo szczególnie w weekendy miejsce jest tłumnie odwiedzane przez mieszkańców tego miasta. Pora roku nie ma znaczenia, bo łatwość wejścia na szczyt, a także mnogość dróg sprawiają, że docierają tam tłumy.

Ślęża to góra owiana tajemnicami i legendami. Zagłębiając się w historię wczesnego średniowiecza, można przeczytać o plemieniu Ślężan, a także o tym, że góra była od wieków miejscem kultu. Świadczą o tym liczne kamienne figury, które są rozsiane dookoła góry. Obecnie na szczycie zaroiło się od różnorakich obiektów. Znajduje się tam wieża telewizyjna z budynkiem dla obsługi, Dom Turysty PTTK, kościół filialny Najświętszej Maryi Panny, a także betonowa wieża widokowa. Między budynkami znajduje się rozległa polana, która w ciepłe dni zapełniona jest przez odpoczywających i piknikujących turystów.

Opis szlaku

Na Ślężę można wejść z 4 stron świata. Najpopularniejszy szlak wiedzie z Sobótki. Z parkingu przy ul. Armii Krajowej należy zejść do skrzyżowania z ul. św. Anny. Można tam odnaleźć szlak czerwony, którym pokonuje się ok. 495 m podejścia. Wędrówka nie jest męcząca, a szlak przez większość odcinków biegnie szeroką leśną drogą. W wielu miejscach przecinają ją różne ścieżki, więc trzeba zachować czujność, żeby nie zboczyć. Na szlaku nie ma stromych czy trudnych odcinków. Jednostajnie pnie się w górę. Przecina bujne lasy porastające zbocza Ślęży. Po drodze mija się ogrodzone siatką stare kamienne rzeźby. Gdy po prawej stronie minie się rzeźbę niedźwiedzia, jest to znak, że do szczytu pozostało ok. 30 min. Wejście na górę spokojnym tempem zajmuje ok. 1 godz. i 45 min.

Wierzchołek pojawia się nagle, wyłaniając z gęstego lasu. Na szczycie warto zaplanować dłuższy przystanek. Są tam dwie wieże widokowe. Do bezpłatnej dochodzi się niebieskim szlakiem, obchodząc z tyłu budynek kościoła. Wejście na górę prowadzi po metalowych drabinkach. Wskazane jest zostawienie plecaka na dole, ponieważ w betonowej konstrukcji przy drabinach wycięto wąskie otwory i trudno przecisnąć się przez nie z plecakiem. Druga wieża widokowa dostępna jest w godzinach otwarcia kościoła, a wejście na nią jest płatne. Odpocząć można w Domu Turysty lub w wiacie turystycznej przy polanie.

Schodząc szlakiem czerwonym do Sobótki, niemalże na końcu wędrówki można alternatywnie skręcić na szlak czarny, który prowadzi do Domu Turysty pod Wieżycą. To świetne miejsce nieopodal parkingu, w którym można odpocząć po zakończonej wędrówce.

Trasa w obie strony bardzo spokojnym tempem zajmuje ok. 3 godz. i 30 min. Doliczając przystanki i odpoczynek, można założyć, że jest to wycieczka na ok. 5 godz.

Parking

Przy ul. Armii Krajowej znajduje się bardzo duży parking. Według informacji jest on płatny w sezonie letnim oraz w weekendy. Mimo że jest spory, w słoneczne dni dość szybko się zapełnia, więc w weekendy warto zaplanować wcześniejsze wyjście na szlak.

Informacje praktyczne

Na Ślężę można wybrać się o każdej porze roku. Pieczątka potwierdzająca wejście znajduje się w Domu Turysty PTTK na szczycie.