WALIGÓRA
Patrząc na drogowskaz z oznaczeniem „Waligóra 15 min”, można potraktować ten szczyt z lekceważeniem. Cóż to za góra, do której podnóża dojeżdża się samochodem, a droga na jej szczyt zajmuje kwadrans?! Ma tylko 934 m n.p.m., więc co może być w tym strasznego? Te wszystkie myśli zostają dość szybko zweryfikowane. Szlak żółty biegnący od schroniska PTTK Andrzejówka, owszem, prowadzi na szczyt w 15 minut. Nikt jednak nie powiedział, że będzie to lekkie 15 minut podejścia. Waligóra sama w sobie niestety nie jest zbyt ciekawym miejscem. Jeszcze w XIX wieku jako bezleśna góra była świetnym punktem widokowym. Dzisiaj nie oferuje żadnych widoków i tylko położenie tuż obok gęstej sieci szlaków pieszych i rowerowych sprawia, że w ten region Gór Suchych zagląda sporo turystów. Mają oni jednak szeroki wachlarz możliwości dookoła. Sylwetka Waligóry jest kusząca, żeby ją zdobyć. Jest to góra o dużej wybitności (366 metrów), co oznacza, że jest spora różnica między jej szczytem a tym, co go okala. W skrócie – kopuła szczytowa wyraźnie góruje nad okolicą.
Opis szlaku
Waligóra to szczyt typu „instant”. Nawet w najbardziej okrężnej opcji wycieczka zajmuje ok. 1 godziny i 30 minut. Można też skrócić ją do 45 minut. Najkrótszy szlak żółty biegnie prosto do góry. Jest bardzo stromy i mało przyjemny do podchodzenia, ale rzeczywiście ekspresowo dociera się nim na szczyt. Wierzchołek porastają drzewa, nie ma tam praktycznie niczego poza niewielkim kamiennym słupkiem z oznaczeniem „Waligóra”. Trochę to rozczarowujące, bo podejście daje w kość. Chcąc nieco wydłużyć przejście, można zejść szlakiem żółtym do szlaku niebieskiego. Jest to często wybierana opcja, ponieważ pozwala uniknąć stromego i niewygodnego zejścia. Dodatkowo trzeba przyznać, że ten szlak jest bardzo przyjemny do wędrówki. Można nim też wejść na górę, ale ze względu na odległość zajmuje to ok. 50 minut.
Parking
Sporo miejsc parkingowych znajduje się przy schronisku PTTK Andrzejówka. Należy pamiętać, że Przełęcz Trzech Dolin to ważny węzeł szlaków, więc w weekendy jest tam bardzo tłoczno i może być problem ze znalezieniem miejsca. Parkingi znajdują się również poniżej schroniska, przy drodze dojazdowej.
Informacje praktyczne
Szlak żółty jest stromy i w momencie, kiedy jest ślisko, może być bardzo niebezpieczny. W przypadku gorszej pogody lepszą opcją jest wejście na szczyt okrężną drogą, czyli szlakiem niebieskim do żółtego.
Na szczycie nie ma pieczątki. W przedsionku schroniska PTTK Andrzejówka można przybić sobie jedynie pieczęć schroniskową.