WIELKA SOWA

Wielka Sowa, najwyższe wzniesienie Gór Sowich (1015 m n.p.m.), opleciona jest gęstą siecią szlaków. Na szczyt można wejść z czterech stron świata. Najkrótszy wariant rozpoczyna się na Przełęczy Sokolej. Tak naprawdę wędrówkę można rozpocząć jeszcze wyżej, wjeżdżając samochodem na płatny parking przy schronisku górskim Orzeł. Jest to opcja dostępna poza zimą, ponieważ droga jest bardzo stroma i pokrywają ją betonowe ażurowe płyty. Wędrówka na szczyt nie jest męcząca. Szlak prowadzi przez malownicze lasy. Jedynie górskich panoram jest jak na lekarstwo. Dopiero kiedy wejdzie się na szczyt, można wspiąć się na wieżę widokową, żeby zobaczyć jedną z najpiękniejszych panoram w Sudetach, która obejmuje zarys Śnieżki, Śnieżnika, Ślęży czy Wzgórz Trzebnickich. Wiekowa konstrukcja wieży ma 25 m wysokości i pochodzi z 1906 r. Została ponownie oddana do użytku latem 2023 r. Wejście na nią jest darmowe. Otwarta jest od maja do października, w weekendy od 9.00 do 19.00, a w tygodniu od 10.00 do 15.30.

Opis szlaku

Najkrótszą i zarazem najbardziej popularną drogą wejścia na Wielką Sowę jest wędrówka czerwonym szlakiem z Przełęczy Sokolej. Na początku trzeba pokonać dość długi i mało wygodny fragment betonowej drogi. Pokryto ją ażurowymi płytami, w szczeliny których niefortunnie wpadają buty. Dopiero kiedy minie się schronisko górskie Orzeł, pod stopami pojawia się klasyczne górskie podłoże. W tym miejscu kończą się też widoki na okolice. Szlak łagodnie wspina się ku wierzchołkowi. Nie ma na nim ani stromych, ani trudniejszych fragmentów. Po drodze mija się nieczynne schronisko Sowa. Im bliżej szczytu, tym szlak staje się bardziej płaski. Dość niespodziewanie oczom ukazuje się wieża widokowa. W jej cieniu stoi niewielki punkt gastronomiczny, murowana kaplica, a także wieża telekomunikacyjna. W obrębie polany na szczycie znajdują się wiaty turystyczne. Z Wielkiej Sowy nie ma żadnych widoków, więc najlepiej wędrówkę zaplanować w taki sposób, żeby zdobyć ją w godzinach otwarcia wieży widokowej.

Na wycieczkę w obie strony należy przeznaczyć ok. 3 godzin.

Parking

Przełęcz Sokola gęsto usłana jest parkingami. Znajdują się tam zarówno miejsca, gdzie można zaparkować bezpłatnie, jak i prywatne place, na których pobierane są opłaty (od 20 do 30 zł za dzień). W większości znajdują się przy głównej drodze biegnącej przez przełęcz. Dwie propozycje zaparkowania znajdują się wzdłuż szlaku. Pierwsza to niewielki parking przy Szyprówce, gdzie zostawia się auto na cały dzień za opłatą, która może być zaliczką na poczet rachunku w restauracji po powrocie ze szczytu. Jeszcze wyżej znajduje się parking przy schronisku górskim Orzeł. Wjazd do niego jest bardzo stromy. Kiedy szlak jest zatłoczony, podjazd może być sporym wyzwaniem.

Informacje praktyczne

Na Wielką Sowę można wybrać się o każdej porze roku. Wejście nie ma trudniejszych odcinków. Na szczycie znajduje się skrzynka z pieczątkami klubu Zdobywców KGP.