WYSOKA

Wysokie Skałki, Kiczera czy po łemkowsku Pamiarky to nazwy, pod którymi spotkać można opis najwyższego szczytu Pienin. W ostatnich latach przyjętą formą jest nazwa Wysoka i tak również opisana została w wykazie Korony Gór Polski. Wejście na wysokość 1050 m n.p.m. to niezwykła przygoda, ponieważ najpopularniejszy szlak z Jaworek dostarcza niezwykłych emocji. Na szczycie znajduje się zabezpieczone barierkami skalne gniazdo, z którego podziwiać można panoramę Tatr, Pienin, Pasma Radziejowej, Magury Spiskiej, a przy dobrej pogodzie widać także pasmo Babiej Góry. Przejście w obie strony z odpoczynkiem i podziwianiem widoków na górze zajmuje ok. 4 godzin.

Opis szlaku

Najpopularniejszy i zarazem najkrótszy szlak na Wysoką od polskiej strony prowadzi z Jaworek. Oznakowany na zielono rozpoczyna się w centrum wsi. Chodnikiem biegnie do wylotu wąwozu Homole. Do tego miejsca dociera się niezależnie od wybranej opcji parkingowej. Następnie malowniczą drogą wśród skalnych ścian i przy akompaniamencie potoku trzeba przejść przez wąwóz. W wielu miejscach ułatwiają to mostki, kładki i schody. Ze względu na śliskie skały niektóre miejsca zabezpieczono barierkami. Po wyjściu z wąwozu dociera się do niewielkiej polany, z której szlak wąską ścieżką biegnie dalej pod górę, choć nie jest to stromy odcinek. Praktycznie do bazy namiotowej Jaworki „Pod Wysoką” przejście nie jest wymagające, a wręcz można nazwać je łagodnym. Utrudnieniem po deszczu może być błoto. Natomiast od bazy namiotowej trzeba przygotować się na spory wysiłek, ponieważ od tego miejsca aż do szczytu – poza krótkimi wypłaszczeniami – szlak pnie się stromo pod górę. Miejscami można użyć nawet określenia bardzo stromo. Tuż przed Przełęczą pod Wysoką szlak zielony skręca w lewo. Od tego miejsca na szczyt należy kierować się szlakiem niebieskim. Z przełęczy do góry prowadzi wąska ścieżka, przy której znajdują się punkty widokowe. Na szczyt wchodzi się po metalowych schodach. Spokojnym tempem wejście zajmuje ok. 1 godziny i 45 minut. Paradoksalnie zejście jest równie czasochłonne, bo choć strome odcinki nie wymagają już takiego wysiłku jak przy podejściu, to zejście po nich odbywa się w pełnej koncentracji, by się nie poślizgnąć. Nieco przyspieszyć można tylko na odcinku między bazą namiotową a wąwozem.

Parking

W Jaworkach znajduje się kilka prywatnych parkingów, na których pobierane są opłaty za godzinę lub całodzienne. Duży parking znajduje się przy wjeździe do miejscowości, obok wejścia do wąwozu, po prawej stronie drogi.

Informacje praktyczne

Szlak na Wysoką ocenić można jako średnio wymagający. Głównym problemem mogą być śliskie kamienie oraz błoto. Po drodze trafiają się naprawdę strome fragmenty, które w połączeniu ze śliskim podłożem stają się niebezpieczne. W okresie zimowym oraz w czasie zalegania pokrywy śniegowej wejście może być bardzo trudne i wymagać dodatkowego sprzętu zimowego (np. raki). Ze względu na charakter szczytu oraz górskie panoramy najlepszym okresem do odwiedzenia Wysokiej jest czas od końca maja od końca października. Na szczycie znajduje się pieczątka klubu KGP.

Ciekawe miejsca w okolicy

Wysoka położona jest na uboczu Pienin. Nie ma innej drogi jak ta prowadząca przez Krościenko nad Dunajcem i Szczawnicę, wokół których skupione są główne atrakcje regionu. Zalicza się do nich z pewnością spływ przełomem Dunajca. Warto również wybrać się na spacer po mało znanej uzdrowiskowej części Szczawnicy. Miłośnicy górskich wędrówek, chcąc wejść na pienińskie Trzy Korony, muszą wybrać się na dłuższą wycieczkę i przejechać samochodem do Sromowców Niżnych lub przejść przez góry szlakiem żółtym z Krościenka nad Dunajcem aż do przełęczy Szopka.
Z mniej znanych, a ciekawych miejsc warto zobaczyć wodospad Zaskalnik na obrzeżach Szczawnicy. Dojeżdża się do niego wąską lokalną drogą. Sopotnicki Potok spada w tym miejscu z impetem ze skalnej półki, tworząc wodospad i dość szeroki kocioł pod nim, w którym w letnie dni okoliczni mieszkańcy i turyści szukają ochłody i schronienia przed upałem.