WYSOKA KOPA

Nie będzie to krzywdzące stwierdzenie, że jest to jeden z mniej ciekawych szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski. Sytuację ratuje fakt, że szlaki w Górach Izerskich są idealne do uprawiania turystyki pieszej. Wysoka Kopa znajduje się w masywie Wysokiego Grzbietu. Przechodzi się obok niego, wędrując szlakiem czerwonym ze Stogu Izerskiego do Szklarskiej Poręby. Sam wierzchołek Wysokiej Kopy jest niedostępny ze względu na ochronę cietrzewi. Informują o tym liczne tablice rozstawione ze wszelkich możliwych stron. Pozostaje więc dojście do tablicy informacyjnej, gdzie znajduje się skrzynka z pieczątką.

Opis szlaku

Na Wysoką Kopę można wejść z czterech stron świata. Opcją najkrótszą i wymagającą najmniej wysiłku jest przejście z Polany Jakuszyckiej. Podjechanie samochodem na wysokość ok. 884 m n.p.m. ułatwia zdobycie szczytu, na który prowadzi dość długi, ale łagodny szlak. Początkowo trzeba podążać za oznakowaniem zielonym aż do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim, który prowadzi w kierunku Zwaliska. Po dojściu do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym opuszcza się szeroką leśną drogę i końcowy odcinek trzeba pokonać górską ścieżką. Kiedy minie się po lewej stronie wiatę turystyczną, należy przejść szlakiem jeszcze ok. 5 minut do tablicy informacyjnej.

Wysoka Kopa ma 1126 m n.p.m., a według poziomic na mapie znak świadczący o zdobyciu góry ustawiono na wysokości nieco ponad 1100 m n.p.m. Praktycznie przez większość drogi nie ma z niej widoków. Tylko na ostatnim odcinku za wiatą turystyczną wyłania się grań Karkonoszy z charakterystycznym budynkiem stacji radiowej nad Śnieżnymi Kotłami.

Inna popularna opcja wejścia na szczyt prowadzi z drugiej strony Wysokiego Grzbietu. Zatrzymać się trzeba na Rozdrożu Izerskim, z którego zielonym szlakiem dochodzi się do szlaku czerwonego prowadzącego na Wysoką Kopę.

Parking

Przestronny parking znajduje się na Polanie Jakuszyckiej. W marcu 2023 r. za samochód osobowy trzeba było zapłacić 30 zł. Płatność tylko gotówką.

Informacje praktyczne

Na szczyt prowadzi niewymagająca droga. W okresie zimowym szlak w dużej mierze pokrywa się z trasą przygotowaną dla narciarzy biegowych. Trzeba obserwować tablice informacyjne, ponieważ niektóre odcinki są wyłączone z ruchu pieszego. I choć do przejścia zachęca szeroka droga i ubity na niej śnieg, to należy przejść szlakiem pieszym, który biegnie niemal równolegle do niej. Fragment szlaku czerwonego po większych opadach śniegu może być również mało czytelny, więc należy pilnować znaków na drzewach aż do miejsca, w którym ścieżka ponownie przechodzi w szeroką drogę biegnącą grzbietem góry.

Przy drogowskazie w skrzynce umieszczona jest pieczątka Korony Gór Polski.

Ciekawe miejsca w okolicy

Po drodze na Polanę Jakuszycką przejeżdża się obok parkingów oznakowanych jako położone najbliżej Wodospadu Kamieńczyka. Warto się zatrzymać i wybrać się na krótki spacer do najwyższego wodospadu w Karkonoszach. Od strony Rozdroża Sudeckiego na uwagę z pewnością zasługuje Świeradów-Zdrój. Działa tam kolejka gondolowa na Stóg Izerski. Stosunkowo nową atrakcją jest wieża widokowa SkyWalk. Zachwyca nie tylko pięknymi widokami, które roztaczają się z tarasów, ale podziw budzi sama jej konstrukcja.