Jesteś tutaj:

Stare Gospodarstwo

Już po kilku e-mailach wymienionych z Anią wiedziałem, że wizyta w Starym Gospodarstwie będzie strzałem w dziesiątkę. Ania z Pawłem stworzyli coś, co wygląda na stare, choć nie w całości, a jednocześnie stanowi kontynuację wielowiekowej tradycji. W skrócie – Stare Gospodarstwo z nowymi duszą i sercem.

Stare Gospodarstwo
Pierszczewko 49
83-316 Pierszczewko
+48 513 876 678
Polub i podziel się ze znajomymi

Pierszczewko. Nazwa łamiąca język. Czy komuś to jednak przeszkadza? Chyba nie, bo w tej małej kaszubskiej wiosce mieszka raptem kilka rodzin. Ania z Pawłem zakochali się w niej od pierwszego wejrzenia. Znali doskonale Kaszuby, bo jako rodowici mieszkańcy Trójmiasta często robili sobie krótsze lub dłuższe wypady nad pobliskie jeziora. Zapytani „jak to się stało?” odpowiedzieli, że siedlisko zobaczyli w piątek, a już w poniedziałek notariusz odciskał pieczęcie na aktach własności.

Legendy (i konserwatorzy) mówią, że ten kawałek ziemi zamieszkany jest od wieków. Najstarszym budynkiem jest stodoła, którą datuje się na XVIII w. Poza tym stoją tu obora, dom mieszkalny i spichlerz przerobiony na część z pokojami dla gości. Z zewnątrz zachowano jego pierwotny wygląd. W głębi działki postawiono przeszkloną wypoczywalnio-czytelnię, a tuż za nią ruską banię.

Od razu wyczułem, że właściciele wkładają w to miejsce całe swoje serce. Znajduje to odzwierciedlenie choćby w smakach ich jedzenia. Opowieści o historii, pomysłach i szczęściu słuchałem, zajadając się przepyszną pizzą prosto z pieca – Paweł przygotował ją w kilka minut. Trudno też nie wspomnieć o śniadaniach, które potrafią zatrzymać gości do późnego przedpołudnia. Wszystko to w atmosferze wolności i bez nadęcia.

Bez nadęcia, ale również bez dzieci. Ta decyzja uczyniła ze Starego Gospodarstwa prawdziwą oazę spokoju. Ania z Pawłem prowadzą agroturystykę przyjazną dorosłym. To odważne posunięcie, ale sprawdza się wyśmienicie. Z Pierszczewka po odpoczynku od codzienności najbardziej zadowoleni (i wyspani) wyjeżdżają rodzice.

Stare Gospodarstwo polecam wszystkim, którzy chcą lepiej poznać Kaszuby. Jest to doskonałe miejsce wypadowe, a w okolicy aż roi się od ciekawych i mało znanych miejsc. Ludzie, którzy odwiedzają takie agroturystyki, mają zazwyczaj wiele wspólnych cech. To również bardzo pozytywnie wpływa na atmosferę przy posiłkach czy ognisku. Nikt nikomu się nie narzuca, a z drugiej strony można zgłębić sporo ciekawych tematów i wymienić się doświadczeniami.

 

Stare Gospodarstwo

Pierszczewko 49

83-316 Pierszczewko

tel. +48 513 876 678

WWW

Zobacz najnowsze wpisy na blogu