MAJOWE TRASY DLA ZMOTORYZOWANYCH TURYSTÓW

Polska obfituje w zróżnicowane trasy, które z perspektywy samochodu stają się naprawdę wyjątkowe. W ramach projektu Slow Road od kilku lat odwiedzamy i opisujemy bazę niezwykłych miejsc oraz szlaków, które idealnie nadają się dla zmotoryzowanych turystów. Niezmiennie zachęcamy do podróżowania w duchu slow, czyli nie tylko wolniej, ale uważniej i bardziej świadomie. Wyszukujemy i opisujemy miejsca i trasy w Polsce, gdzie można doświadczyć ciszy i harmonii z naturą. Maj na dobre otwiera sezon weekendowych wyjazdów, a my podpowiadamy, gdzie warto pojechać, by prawdziwie odpocząć.

Krajobrazy malowane górskimi szczytami, las odbity w tafli jeziora czy szum morza przebijający się przez wiatr szalejący na wydmach tworzą sieć bezcennych wspomnień z weekendowych i wakacyjnych wyjazdów. Często jednak sama droga jest istotną atrakcją podróży, a kultowe trasy, zakręty i pętle na stale wpisały się na listę atrakcji turystycznych.

Przegląd najpiękniejszych tras samochodowych w Polsce otwiera Pętla Bieszczadzka, czyli droga z Leska przez Hoczew i Baligród do Cisnej. Następne punkty trasy to Wetlina, Ustrzyki Górne, przez Smolnik i Czarną do Ustrzyk Dolnych i powrót do Leska. Zachwycające bieszczadzkie krajobrazy rekompensują wszelkie niedogodności dojazdu w ten południowo-wschodni rejon naszego kraju.

Zupełnie inny charakter mają trasy widokowe na Roztoczu. W poszukiwaniu ciekawych punktów polecamy wybrać się do Guciowa albo przez Topólczę dojechać do Szczebrzeszyna. Wyjątkowy jest również pobliski Zamość. Roztocze pozwala obcować zarówno z dziką przyrodą, jak i fantastyczną architekturą. W leśnych zakątkach Puszczy Solskiej czy Lasów Janowskich można znaleźć chwilę wytchnienia. Nawet lokalne atrakcje jak Szumy na Tanwi oraz zalew w Józefowie nie przerażają liczbą odwiedzających. Roztocze to opcja dla tych, którzy lubią czerpać przyjemność z jazdy. Miłośnicy slow-drivingu koniecznie muszą przejechać się drogą z Huty Turobińskiej przez Otrocz do Chrzanowa. To jedna z bardziej malowniczych tras na Roztoczu.

https://slowroad.pl/blog/10-miejsc-gdzie-w-spokoju-spedzisz-majowke/

Wszystkim, którzy wybiorą na odpoczynek północno-wschodnią Polskę polecamy trasę wzdłuż Kanału Augustowskiego. To kwintesencja Suwalszczyzny – krainy z wyróżniającym charakterem. Ten region Polski nawet latem jest oazą spokoju, a otwarte przestrzenie, bujne lasy i wijące się przez nie rzeki zachwycają majestatycznym spokojem. Patrząc na mapę można odnieść wrażenie, że nie ma tam nic ciekawego, ale to tylko pozory. Suwalszczyzna to istny raj dla miłośników turystyki za kierownicą. Warto zobaczyć klasztor w Wigrach, a później udać się bocznymi drogami do Sejn i Puńska. W okolicy Augustowa mnóstwo jest szlaków rowerowych, a na miłośników spływów kajakowych czeka Czarna Hańcza i Rospuda.

https://slowroad.pl/trasy/suwalszczyzna/

Ciekawa i nieoczywista trasa wiedzie z Suwalszczyzny na Hel. I choć trudno w majowy weekend będzie o ciszę i spokój na samym półwyspie, to trasa przez Suwalszczyznę i Żuławy zaskoczy pięknymi widokami, różnorodnością mało znanych miejsc i atrakcji historycznych wartych odwiedzenia.

https://slowroad.pl/trasy/z-suwalszczyzny-na-polwysep-helski/

Osobny artykuł w przewodniku slowroad.pl poświęcony został Kaszubom. Nic dziwnego, tu każda trasa i szlak mogą zyskać miano widokowych, a kameralne agroturystyki kuszą ciszą i pyszną regionalną kuchnią.

https://slowroad.pl/trasy/kaszubski-klasyk/

Podróżującym z dziećmi lub tym, którzy z sentymentem wspominają książki o przygodach Pana Samochodzika polecamy trasę między Lidzbarkiem a Ostródą śladami bohatera zaskakujących kryminalno-przygodowych historii. Piękno podróżowania tropem bohaterów książek jest zawsze wielowymiarowe, gdyż subiektywne wspomnienia z lektury mieszają się z wyglądem i współczesnym charakterem odwiedzanych miejsc. To naprawdę ciekawe doświadczenie.

https://slowroad.pl/trasy/na-tropie-pana-samochodzika/

W Polsce południowo-zachodniej wyciszenie i wszechogarniająca natura dominują choćby w Rudawach Janowickich, które warto odwiedzić zwiedzając Karkonosze. Ten rejon może pochwalić się jedną z piękniejszych tras samochodowych.

https://slowroad.pl/trasy/rudawy-janowickie/

Niektórzy twierdzą, że więcej emocji dostarcza tylko Droga Stu Zakrętów wiodąca od Kudowy Zdrój w kierunku Błędnych Skał. To najbardziej kultowa trasa samochodowa w Polsce, w weekendy niestety mocno zatłoczona, ale niezmiennie magnetycznie piękna.

https://slowroad.pl/blog/5-idealnych-tras-samochodowych-dla-roadstera/

Dolny Śląsk oferuje zmotoryzowanym turystom mnóstwo atrakcji, a jedną z nich zdecydowanie jest trasa po największych zaporach wodnych w regionie. Zaporowa trasa z naszego przewodnika może być dowolnie modyfikowana i skracana, gdyż łącznie obejmuje aż 5 zapór i sporo turystycznych atrakcji pomiędzy nimi.

https://slowroad.pl/trasy/zaporowa-trasa/