Jesteś tutaj:

MUZEUM DAWNYCH RZEMIOSŁ W ŻARKACH

Wzmianka o daninie składanej w postaci mąki z żareckich młynów pojawia się pierwszy raz w dokumentach z 1328 roku. Przez wieki podtrzymywano tu tradycje młynarskie, a dzięki dogodnemu położeniu Żarek na szlaku handlowym do wybuchu II wojny światowej działało tu aż 5 młynów. Trudno się zatem dziwić, że pomysł odrestaurowania Starego Młyna i urządzenia w nim muzeum okazał się strzałem w dziesiątkę. Przekazuje się tu nie tylko tajniki dotyczące młynarstwa, ale również dawnych rzemiosł, które dzisiaj wyparła produkcja masowa.

Do Żarek docieram w sobotnie przedpołudnie. Cudem udaje mi się zaparkować przy Starym Młynie, bo tuż obok w najlepsze trwa jeden z największych regionalnych targów. Taki prawdziwy, jakie pamiętam z dzieciństwa – określenie „mydło, szydło i powidło” pasuje tu idealnie. Po krótkim rekonesansie udaję się do muzeum i odbywam pasjonującą podróż w czasie.

Nie przesadzę, gdy nazwę je muzeum idealnym. Wnętrze jest genialnie zaprojektowane – wprowadzono nowoczesne elementy, metal i szkło, zachowując klimat i konstrukcję starego młyna. Zwiedzanie angażuje i daje do myślenia, a to naprawdę rzadkość. Co ciekawe, w punktach multimedialnych przygotowano wersję i dla dzieci, i dla dorosłych, więc nikt nie stwierdzi, że ekspozycja jest nudna lub infantylna – muzeum dostosowuje się do odbiorcy. Nie obejrzałem jedynie wnętrza starego młyna, ale dzięki multimediom mogłem zobaczyć – i usłyszeć – jak niegdyś musiał wyglądać dzień z życia młynarza w tych okolicach. Profesjonalne produkcje filmowe przenoszą w czasie i sprawiają, że oglądane eksponaty postrzega się zupełnie inaczej. Nie ogląda się samej beczki, ale widzi bednarza, który na ekranie, ale wciąż w swojej pracowni, opowiada ciekawe historie. Wystawa jest wyjątkowo bogata. Nawet nie wiem, kiedy minęła mi godzina. Po wyjściu miałem ochotę obejrzeć wszystko jeszcze raz!

Spotkanie z historią i dawnymi rzemiosłami w Żarkach to niezwykła przygoda. Życie dawnego rzemieślnika nie tylko interesuje, ale także skłania do przemyśleń – jak ogromną sztuką było przed laty wyprodukowanie butów czy chociażby zmielenie zboża i pozyskanie z niego mąki. Stare spotyka tu nowe, a nowe służy staremu – historie sprzed 100 lat oglądane na nowoczesnym ekranie to ukłon w kierunku tego, co minęło. Odpowiedzi na pytanie, czy stare było gorsze, czy lepsze, najlepiej poszukać samemu w Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach!

Ofiar Katynia 5, 42-310 Żarki
tel. 690 07 07 72
www.muzeumzarki.pl

Zobacz najnowsze wpisy na blogu