Jesteś tutaj:

GEOPARK ŁUK MUŻAKOWA

Nie każdemu będzie dane zobaczyć Wielki Mur Chiński, który jest widoczny nawet z kosmosu, za to prawie każdy może udać się na prawdopodobnie jedyną na świecie morenę czołową widoczną z orbity.

Nie każdemu będzie dane zobaczyć Wielki Mur Chiński, który jest widoczny nawet z kosmosu, za to prawie każdy może udać się na prawdopodobnie jedyną na świecie morenę czołową widoczną z orbity. Znajduje się w okolicach Łęknicy, tuż przy granicy polsko-niemieckiej. Jej długość wynosi prawie 40 km, ma kształt podkowy szerokiej na od 3 do 5 km. Z ziemi trudno pojąć rozmiary. Dzisiaj na tym terenie utworzono park krajobrazowy, ale jeszcze około 150 lat temu dobrze funkcjonował tu przemysł górniczy. Dzięki temu możemy obserwować ciekawe krajobrazy. Ludzie chcieli eksploatować to, co przyniósł lub odsłonił cofający się lodowiec. Czasami trudno odróżnić dzieła człowieka od tych, które stworzyła natura.

Zwiedzanie rozpocząłem w pobliżu wieży widokowej. Dojechałem na parking od strony Nowych Czapli i zaparkowałem niedaleko wejścia na ścieżkę „Dawna kopalnia Babina”. Poszedłem w prawo i po kilkuset metrach dotarłem do wysokiej na 24 metry wieży widokowej, z której roztacza się przepiękna panorama całej okolicy. Jej najciekawszym elementem jest staw o egzotycznej nazwie Afryka. Wróciłem ścieżką w kierunku parkingu i ruszyłem szeroką drogą wzdłuż brzegu po lewej stronie. Początkowo szlak wiódł przez las, trudno zatem mówić o spektakularnych widokach, ale po chwili dotarłem do punktów widokowych, z których można podziwiać ciekawe formy erozyjne na brzegu. Oglądałem je z góry, a kawałek dalej zszedłem po schodach na dół i zobaczyłem je z drugiej strony. Z brzegu można również dostrzec niezwykłą, brunatno-purpurową barwę wody w stawie. Dalej ścieżka przebiega przez las. Ciekawe miejsca są opisane i oznakowane, więc trudno się tutaj zgubić lub coś pominąć. Po drodze do stawu Mała Afryka minąłem nietypowe źródła i wywierzyska z mocno zakwaszoną wodą. Powoduje ona powstawanie na ziemi niezwykłych form o charakterystycznym żółtawo-pomarańczowym kolorze. Dotarłem do punktu widokowego nad kolejnym zbiornikiem wodnym. Widok z góry zrobił na mnie spore wrażenie, szczególnie ze względu na sterczący z wody wymarły las. Kawałek dalej od głównej drogi odbija kolejna ścieżka, prowadząca do stawu Dwójka. Stamtąd można rozpocząć powrót do samochodu. Jeśli pójdziecie dalej, dotarlibyście do punktu końcowego ścieżki od strony Łęknicy. Cała trasa ma długość około 4 km, a spacer po niej z przystankami w najciekawszych miejscach zajmuje od 3 do 4 godzin.

Spacer po Parku Krajobrazowym Łuk Mużakowa to naprawdę pasjonująca przygoda. Można zobaczyć tam nietypowy wpływ człowieka na środowisko. Niektóre zjawiska są unikatowe na skalę Polski i Europy, dlatego warto poświęcić więcej czasu na odkrycie tego cudu natury, szczególnie, zwłaszcza że nic nie zakłóci przy tym naszego spokoju. Byłem tam w weekend, a mimo to nie napotkałem dużego ruchu. Polecam to miejsce miłośnikom przechadzek po lesie i zapalonym cyklistom.

Polecane trasy w okolicy