Jesteś tutaj:

DUSZNIKI-ZDRÓJ – PARK ZDROJOWY

Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz, Zdrój Zimny i Agata. Te oryginalne nazwy wód leczniczych od wieków przyciągają do Dusznik-Zdroju ludzi spragnionych wykorzystania ich właściwości w leczeniu chorób. W usytuowanej w malowniczej okolicy Pijalni Wód Mineralnych wybudowanej w pierwszej połowie XIX wieku można przy odgłosach natury wypróbować ich cudowne działanie (są dobre na wszystko, a wstęp kosztuje tylko 1,80 zł).

Spacer do Parku Zdrojowego w Dusznikach-Zdroju rozpoczynam od przejścia kasztanową aleją Chopina. Prowadzony przez szpaler drzew docieram do przepięknego bukowo-kasztanowo-lipowego parku. To tutaj w 1826 roku Fryderyk Chopin zagrał swój pierwszy zagraniczny, publiczny koncert. Dzisiaj znajduje się w tym miejscu urokliwy dworek jego imienia, pomnik, a latem odbywają się koncerty jego muzyki. Ludzie zmierzający do parku często spoglądają na kiosk meteorologiczny, który od wielu lat pomaga kuracjuszom przewidzieć pogodę. Kawałek dalej – przy dworku – turyści w ciepłe miesiące chętnie fotografują się przy kalendarzu kwiatowym, który tworzą codziennie przesadzane kwiaty. Nad aktualną datą króluje napis „Duszniki Zdrój”. Takie zdjęcie to bardzo oryginalna pamiątka!

Koniecznie trzeba zajrzeć również do ogrodu fenologicznego, który został zbudowany tak, aby kwitnące rośliny odzwierciedlały cztery pory roku. Kawałek dalej można przejść między kępami kwiatów, oryginalnie przystrzyżonymi krzewami, aby dojść do przepięknej fontanny – ta w wybrane wieczory rozbłyska światłami – powstaje wtedy wyjątkowy spektakl wody i światła.

Spacer po parku kończę zawsze wizytą w restauracji Pod Złotym Kasztanem, gdzie od wielu lat zamawiam pyszną zupę dnia i tosty z salami. Wiele się zmieniło dookoła, ale smaki pozostały te same i jeszcze nigdy się tu nie rozczarowałem.

Warto wybrać się również do pobliskiego Muzeum Papiernictwa. Poza ciekawą wystawą i oryginalnymi maszynami zobaczysz tu także, jak dawniej czerpano papier, a podczas specjalnych warsztatów – spróbujesz swoich sił w tym ciekawym rzemiośle.

Duszniki-Zdrój to dla mnie dwa światy – miasto położone przy drodze krajowej nr 8 i ten cichy zakątek przy Dworku Chopina z Parkiem Zdrojowym. Zdecydowanie polecam długie poranne i wieczorne spacery w cieniu wiekowych drzew, gdzie stale rozbrzmiewa magiczna Chopinowska muzyka…

Zobacz najnowsze wpisy na blogu