Jesteś tutaj:

GÓRY STOŁOWE

Uwielbiam Góry Stołowe, ale nie cierpię panującego w nich tłoku. Po latach odwiedzania tego miejsca znalazłem jednak sposób, aby uniknąć korków na szlakach i zbędnego hałasu. Odwiedzam Szczeliniec nawet w środku sezonu i korzystam z niezwykłości tych miejsc w zupełnej ciszy i samotności! Jak?

Sukcesem w podróżowaniu po Górach Stołowych jest umiejętne dobranie pory dnia do zwiedzania atrakcji. Jeśli chce się bez pośpiechu i we względnym spokoju zobaczyć najciekawsze miejsca, trzeba zastosować kilka uników. Mianowicie warto wstać trochę wcześniej i pojawić się na Szczelińcu o świcie – brak tłoku, a do tego miejsce na tarasach widokowych tylko dla was! Kolejnym punktem, który musicie obejrzeć z samego rana, są Błędne Skały. Ograniczona pojemność parkingu i zamknięta płatna droga w południe mogą być problematyczne – rano jednak nie ma z tym najmniejszego problemu, a przejście trasy między skałami nie odbywa się w nerwach i czekaniu, aż ktoś się przeciśnie czy zrobi zdjęcie. Inną opcją jest dojście do Błędnych Skał pieszo – polecam drogę z Lisiej Przełęczy zamiast podejścia z dolnego parkingu.

Słońce coraz wyżej na niebie. Śniadania w hotelach się zakończyły, a na Drodze Stu Zakrętów zrobił się ruch. Ja jednak mam za sobą już najbardziej efektowne atrakcje i ruszam tam, gdzie obecność ludzi i tak mi nie przeszkodzi. Zaczynam od Fortu Karola i Białych Skał nad Karłowem. O tej porze często ruszam też niezwykle malowniczą drogą w kierunku Batorowa i zatrzymuję się przy Wielkim Torfowisku Batorowskim. Łatwo znaleźć to miejsce, bo szlak przecina tu drogę. Zobaczycie Czerwony Potok, w którym naprawdę płynie czerwona woda! Lubiący długie spacery mogą przejść się stąd do Skalnych Grzybów, a jeśli wolą krótszą trasę – wrócić do Drogi Stu Zakrętów.

Odwiedzam Góry Stołowe we wszystkich porach roku. Jednak zimy w tych terenach nie lubię, bo drogi często są oblodzone i niebezpieczne. Do tego wiele lokalnych pięknych dróżek jest nieutrzymywanych i nieprzejezdnych podczas mrozów. Najbardziej lubię przyjeżdżać w te strony jesienią i długimi godzinami spacerować lasami pośród skalnych cudów!

Zobacz najnowsze wpisy na blogu