Jesteś tutaj:

KOPALNIA NOWA RUDA

Węgiel w okolicach Nowej Rudy wydobywano od wieków. 15 września 1994 roku z kopalni wyjechał ostatni transport. Maszyny ucichły, prawie 6 tysięcy pracujących w niej górników straciło pracę. Tak długa historia i łącznie prawie 90 km chodników domagały się przekazania wiedzy o zakładzie następnym pokoleniom. Dzisiaj dzięki trasie turystycznej, która funkcjonuje w jej niewielkiej części, możecie dosłownie jej dotknąć.

Zwiedzanie trwa około godziny. Rozpoczyna się od części muzealnej, a następnym punktem jest szyb Piast, gdzie można zobaczyć, jak wyglądała praca w kopalni. Usłyszysz tu dźwięk wierteł, a dorosłym polecam spróbować wbić młot pneumatyczny w ziemię. Trasa jest bardzo ciekawa, choć niezbyt długa. W różnych jej częściach poznaje się prawie wszystkie aspekty pracy pod ziemią. Na koniec świetną atrakcją jest przejazd oryginalną kolejką, jaką przed laty podróżowali górnicy.

Polecam to miejsce szczególnie rodzinom z dziećmi, bo spacer po kopalni jest niezwykle edukujący, a to, że wszystkiego można dotknąć, sprawia, że jest to zwiedzanie na zupełnie innym poziomie!

Obozowa  4, 57-401 Nowa Ruda
www.kopalnia-muzeum.pl

Zobacz najnowsze wpisy na blogu