Jesteś tutaj:

MECZET W KRUSZYNIANACH

Tympanon. Mihrab. Minbar. Jeśli te słowa nic Ci nie mówią, koniecznie dowiedz się, co oznaczają. Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć, nie opuszczając granic Polski – w Kruszynianach. To właśnie tutaj przed wiekami osiedlili się Tatarzy. Dzisiaj do tej podlaskiej wioski przybywają nie tylko potomkowie polskich Tatarów, ale również całe rzesze turystów, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o fascynującej przeszłości tych ziem.

Kruszyniany to niewielka wieś położona na południe od Krynek i na północ od przejścia granicznego w Bobrownikach. W jej okolicach jest tak pięknie, że sama podróż tam staje się niezwykłą przygodą. Polecam trasę przez Waliły i skręt w szutrową drogę przy znaku „Kruszyniany”, żeby przy okazji zobaczyć piękną Puszczę Knyszyńską. Dojazd od strony Krynek jest również godny polecenia. Można odbić od głównej szosy i odwiedzić położone przy samej granicy Ozierany.

Na miejscu wzrok od razu kieruje się na meczet. Pobliska restauracja (z pokojami dla gości) Tatarska Jurta kusi oryginalnymi daniami kuchni tatarskiej. Zwiedzanie meczetu w sezonie (maj–wrzesień) odbywa się w godz. 9.00–19.00. W pozostałych miesiącach swoją wizytę trzeba zapowiedzieć telefonicznie. Opowieść przewodnika, pana Dżemila, to prawdziwa podróż w czasie po zawiłych dziejach polskich Tatarów, a także spora dawka wiedzy o kulturze, tradycjach i obrzędach muzułmańskich. Tuż obok meczetu znajduje się cmentarz – mizar. Usytuowany na niewielkim wzniesieniu, wyróżnia się charakterystycznymi rzędami grobów zwanymi safami.

Wizyta w Kruszynianach to piękna lekcja historii i kultury. Miejsce to przywraca pamięć o barwnym, wielokulturowym Wschodzie. Warto zajrzeć tu po sezonie – z pewnością docenicie wtedy ciszę, która panuje dookoła.

Kruszyniany, 16-120 Krynki
www.kruszyniany.com.pl

Zobacz najnowsze wpisy na blogu