Jesteś tutaj:

MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI

Oferta muzealna Trójmiasta jest wyjątkowo bogata. Na terenie gdyńskiego portu, w budynku dawnego dworca morskiego, mieści się Muzeum Emigracji. Już sama historia obiektu jest interesująca, przed wejściem warto obejrzeć fotografie Dworca Morskiego w Gdyni, który funkcjonował przez niemal 55 lat, aż do 1988 roku.

Właściwa ekspozycja ma wielką wartość edukacyjną i zmusza zwiedzającego do podjęcia wysiłku, by zrozumiał działanie pewnych mechanizmów społecznych. Przedstawia fakty powszechnie znane, ale postrzegane z perspektywy emigrantów. Dzięki multimedialnemu zapleczu i nowoczesnym technologiom historia wchodzi w interakcję z podróżującym po jej kartach. Zaskakujące jest ogromne zaangażowanie twórców wystawy – ich obserwacje zjawiska emigracji sięgają niemal początków państwa polskiego.

W kilku salach zaprezentowano genezę rozproszenia Polaków w zależności od dziejów epoki. Wędrówka skłania do refleksji i obnaża smutną prawdę o odwiecznej tułaczce człowieka – z biegiem lat zmieniały się jedynie przyczyny i skala procesu. Dziś wystarczy kilkadziesiąt godzin i znajdziemy się na drugim końcu kuli ziemskiej. Dawniej przeprawa, na przykład do Ameryki, mogła trwać tygodniami! A jednak wielu naszych przodków, mimo trudów i niebezpieczeństw podróży, szukało szczęścia poza granicami kraju. Wrodzona ciekawość świata, kryzysy polityczne, problemy ekonomiczne, deficyty żywności – wszystkie te czynniki omówiono w muzeum, by uświadomić następne pokolenia, dlaczego od wieków rodacy opuszczali Polskę, mając nadzieję na lepsze jutro.

Muzeum Emigracji w Gdyni jest obowiązkowym punktem na mapie pomorskich wojaży. W świetle dzisiejszej sytuacji geopolitycznej w Europie prezentowana ekspozycja jest niezwykle wymowna i aktualna. Ukazuje wszystkie aspekty zjawiska – co pozwala inaczej, z otwartym umysłem, postrzegać rzeczywistość.

Polska 1, 81-339 Gdynia
www.polska1.pl

Zobacz najnowsze wpisy na blogu