Jesteś tutaj:

POLESKI PARK NARODOWY

Kiedy szukałem sposobu, by w trakcie jednej wycieczki zobaczyć jak najwięcej bogactw przyrodniczych Poleskiego Parku Narodowego, natrafiłem na opis ścieżki przyrodniczej Spławy. Oczywiście nie ma sposobu, żeby obejrzeć wszystko. Rzut oka na mapę i ścieżkę zaczynającą się w Stałym Załuczu przekonały mnie jednak, co będzie najlepszym wyborem. Wyglądało to naprawdę nieźle. Swoją przygodę rozpocząłem od skrętu w prawo, w drogę wiodącą do lasu.

Samochód można zostawić przy ośrodku dydaktyczno-muzealnym, a mając odrobinę szczęścia również tuż po zjechaniu z drogi asfaltowej. Mnie udało się zaparkować bez problemu. Nie ma tam oznaczonego parkingu, ale ustawiony wzdłuż drogi samochód nikomu nie przeszkadza. Dzięki temu można uniknąć wędrowania asfaltem przez całą wioskę. Szeroka polna droga prowadzi wzdłuż letniskowych zabudowań aż do kładki. Nie sposób przegapić tego miejsca. Od tej pory większość trasy ciągnie się po takich właśnie drewnianych kładkach, a ziemi dotyka się dopiero pod koniec, przy samym jeziorze Łukie – celu mojej wycieczki.

Początkowo kładka wiedzie przez mokradła, po czym skręca prostopadle w las. Można z niej podziwiać niezwykłą przyrodę parku: bagna, torfowiska i bujną roślinność, a także liczne śpiewające ptaki. Symbolem tego miejsca jest żuraw. Ten dziewiczy, naturalnie dziki teren, w pewnym sensie chroniony jest przez nieprzeniknioność mokradeł i gęstych zarośli. To istny raj dla wszelkiego rodzaju stworzeń!

Mimo że kładka nie pozwala oddalić się z wytyczonej ścieżki, ani przez moment nie jest nudno. Widoki zmieniają się nadspodziewanie szybko, a najcenniejsze krajobrazowo punkty opisane są na tablicach informacyjnych. Na samym końcu kolejnej kładki mija się wiatę ogniskową, a potem wyłania się przed nami piękne jezioro Łukie.

Dla mnie było to niezwykle spokojne popołudnie. W przyjemnej ciszy słuchałem rechotu żab i śpiewu ptaków. Jak okiem sięgnąć – tylko nienaruszona od wieków natura. Cała trasa (z postojami, odpoczynkiem nad jeziorem i fotografowaniem po drodze) zajęła mi około 3 godzin. Gdybym po prostu chciał przebyć tę drogę, poświęciłbym na spokojny marsz około godziny i 40 minut.

Oczywiście w Poleskim Parku Narodowym można znaleźć jeszcze wiele innych równie ciekawych miejsc. Ścieżka przyrodnicza Spławy to jednak idealny początek na poznanie tej bagnistej krainy. Spacer w tak cudownych okolicznościach przyrody spowoduje, że znajdziecie czas na kolejne odkrycia. W Starym Załuczu warto zaczerpnąć informacji, zwiedzić muzeum i opracować własny plan na odkrywanie piękna przyrody.

Zobacz najnowsze wpisy na blogu