Jesteś tutaj:

ZAMEK W CHĘCINACH

Ludzi podróżujących przez województwo świętokrzyskie drogą krajową nr 7 nie dziwi położenie zamku królewskiego w Chęcinach. Ze wszystkich stron świata widać go z daleka, a zbliżający się do niego podróżni również są widoczni z daleka. Jest to miejsce z niezwykłą i bogatą historią, która mogła by posłużyć za temat kilku książek. Jak zwiedza się to miejsce?

Droga na wzgórze zamkowe to przyjemny spacer po lesie. Z parkingu można pójść w lewo stromą ścieżką w górę lub w prawo szeroką brukowaną drogą ozdobioną drewnianymi rzeźbami historycznych władców. Z każdej ze stron podejście nie jest ani długie, ani trudne i dopiero po wejściu na górę widać, jak wspaniały jest to punkt widokowy. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć przynajmniej godzinę, ale zdarzyć się może, że widoki rozciągające się z dwóch wież widokowych zatrzymają was na dłużej.

Wnikliwy obserwator szybko zauważy ilość pracy, która została włożona w odbudowę i przygotowanie trasy turystycznej. Miejsce to przypomina warownie jurajskie, ale był to przecież zamek królewski o szczególnym znaczeniu. Widoczne są tu rozmach i ówczesna fantazja – zamek miał mieć charakter obronny, ale miał być też ładny i funkcjonalny. Dopasowano go wręcz idealnie do wzgórza. W wiekach XIV i XV musiał robić niezwykłe wrażenie na tle drewnianych małych wiosek w okolicy.

Zamek zwiedza się przyjemnie. W środku tygodnia, mijając się z kilkoma zorganizowanymi grupami, nie odczuwałem ścisku czy tłoku. Można go przemierzać w swoim tempie i w dowolnej kolejności. Uwagę przyciąga pracowania, w której własnoręcznie wykuwa się hełmy i pamiątki. Pracownicy zamku przebierają się w historyczne stroje, co również dodaje uroku. Jest tu dużo przestrzeni, żeby usiąść i po prostu posiedzieć. Mnie najbardziej zafascynowały widoki, więc dobre pół godziny spędziłem na wysokiej wieży, podziwiając świętokrzyską panoramę.

Jeśli śledzi się aktualne wydarzenia, można natrafić i zapisać się na wyjątkową imprezę – Noc na Zamku. To znakomicie zorganizowany event i zachęca wielu ludzi do poznania budowli o nietypowej porze. Odbywają się podczas niego tańce z pokazem ognia i różnych średniowiecznych tradycji. Przy płonącym ognisku posłuchasz legend i opowieści, co w nocnej scenerii okaże się niecodziennym przeżyciem.

Zamek królewski w Chęcinach polecam rodzinom i wszystkim przejeżdżającym w okolicach Kielc. Ta krótka i niezwykle ciekawa przerwa w trasie na długo pozostanie w pamięci!

Jędrzejowska, 26-060 Chęciny
tel. 41308 00 48
www.zamek.checiny.pl

Zobacz najnowsze wpisy na blogu