ŚLĘŻA – PRZEDGÓRZE SUDECKIE

Ma jedynie 718 m n.p.m., więc jest niższa od Rysów o 1781 m. Ślęża, bo o niej mowa, to najwyższy szczyt Przedgórza Sudeckiego. Masyw Ślęży jest doskonale widoczny z Wrocławia, a także z autostrady A4 przebiegającej przez ten fragment Dolnego Śląska.

Czytaj więcej

KOWADŁO – GÓRY ZŁOTE

Wśród zdobywców KGP hasło „Kowadło” automatycznie przywołuje duet szczytów Gór Złotych i Gór Bialskich, czyli Kowadło i Rudawiec. Kto dotrze do Bielic, a ma w planach zdobycie 28 szczytów Korony Gór Polski, w oczywisty sposób zdecyduje się na zdobycie obu wierzchołków.

Czytaj więcej

RUDAWIEC – GÓRY BIALSKIE

Rudawiec trafił na listę Korony Gór Polski, ponieważ prowadzi na niego szlak turystyczny. Po prawdzie jest to dopiero trzeci pod względem wysokości szczyt Gór Bialskich, ale różnice wysokości między najwyższą Postawną (1117 m n.p.m.), Bruskiem (1115,9 m n.p.m.) i Rudawcem (1106 m n.p.m.) są na naprawdę niewielkie.

Czytaj więcej

ŚNIEŻNIK – MASYW ŚNIEŻNIKA

Moda na podziwianie wschodów i zachodów słońca ze Śnieżnika rozpoczęła się w połowie XIX w. Turyści tłumnie odwiedzali ten zakątek Sudetów, a zachwyt nad nim wielokrotnie wyrażała Marianna Orańska, właścicielka okolicznych ziem, królewna niderlandzka.

Czytaj więcej

RYSY – TATRY WYSOKIE

Nasz najwyższy szczyt, perła w Koronie Gór Polski i zarazem marzenie każdego turysty. Rysy to iście mityczna góra, która owiana jest licznymi opowieściami zdobywców.

Czytaj więcej

BABIA GÓRA – BESKID ŻYWIECKI

Nazywa się ją Diablakiem albo Królową Niepogody. Babia Góra zapracowała sobie na to miano, ponieważ często na niej występuje nagła i niespodziewana zmiana pogody, a najwyższy wierzchołek masywu potrafią spowijać ciemne chmury, gdy dookoła panuje piękna aura.

Czytaj więcej

MOGIELICA – BESKID WYSPOWY

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Wznosi się 1170 m n.p.m., co czyni go doskonałym punktem widokowym na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce i Tatry.

Czytaj więcej

TURBACZ – GORCE

Na najwyższy szczyt Gorców, wysoki na 1310 m n.p.m., można się dostać z czterech stron świata. W gwoli ścisłości należy podkreślić, że przez wierzchołek przechodzi tylko jeden – czerwony.

Czytaj więcej

ŚNIEŻKA – KARKONOSZE

Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy i zarazem całych Sudetów, liczy 1603 m n.p.m. Jej wybitność to 1203 m. To właśnie ta wartość sprawia, że od wieków ta śnieżna królewna budziła wśród ludzi strach i respekt.

Czytaj więcej

TARNICA – BIESZCZADY

Wznoszący się ponad 500 m nad dolinę Wołosatki grzbiet Tarnicy robi ogromne wrażenie. Najwyższy szczyt Bieszczadów liczy 1346 m n.p.m. Swojego piękna nie oddaje bez wysiłku.

Czytaj więcej