CHATA MAGODA

Na stole przede mną znalazło się kilka słoików z konfiturami. Ich aromat rozpraszał mnie przez całą rozmowę. Smakowały wybornie, a przy tym niełatwo mi było zgadnąć, co dokładnie działa na kubki smakowe. Tuż obok nas w słońcu spokojnie wylegiwały się golden retrievery. Przed oczami rozciągał się piękny widok na góry. Wrześniowe słońce coraz odważniej wdzierało się na taras. Wraz z Jagodą i Maćkiem cofnęliśmy się w czasie, aż do momentu ich poszukiwań tego miejsca. Takie historie zazwyczaj przepełnione są tęsknotą za pierwotnym spokojem, za życiem na wsi, w zgodzie z naturą. Dzięki opowieści moich rozmówców mogłem spojrzeć na Lutowiska sprzed lat i oczami wyobraźni zobaczyć, jak ci zapaleńcy przenieśli tutaj dwa domy, którym przywrócili życie.

Wnętrza domów i całe otoczenie wokół nich są urządzone ze smakiem. Szybko wyczuwa się harmonię, jaka panuje tu pomiędzy naturą a człowiekiem. Czas również biegnie tu jakby wolniej. Dookoła spokój, którym przesiąkła cała okolica. Wokół domowa atmosfera, a posiłki przy wspólnym stole nierzadko inicjują przyjaźnie na długie lata. Chata Magoda to jedno z tych miejsc, do których się wraca. Kto raz doświadczy jej klimatu, ten przestaje szukać dalej. Wydaje mi się, że wynika to głównie z otwartości gospodarzy i prawdziwie domowej atmosfery, którą wykreowali. A do tego drewno wyzwalające w człowieku ciekawe emocje.

W swojej terminologii określam takie miejsca jako „miejsca z duszą”. Nie chodzi tu o slogan – już po wyborze lokalizacji dla starych domów widać, że ktoś musiał kiedyś uwierzyć w ten kawałek ziemi. Uratowane przed ruiną domy, zostały własnoręcznie przez Maćka odremontowane, a następnie wspólnie z Jagodą urządzone z największą pieczołowitością. Kiedy rozmawiałem z właścicielami, emanowali spokojem i pewnością, że to ich miejsce na ziemi. Tylko szczęśliwi ludzie potrafią stworzyć miejsce pełne szczęścia. W Chacie Magoda ta zasada sprawdza się w 100%.

Lutowiska 27, 38-713 Lutowiska
www.chatamagoda.pl
www.facebook.com

Zobacz najnowsze wpisy na blogu