DOM NAD WIERZBAMI

Wysiadłem z samochodu, by otworzyć bramę i stanąłem jak wryty. Mym oczom ukazał się czarujący widok – oddalony od drogi drewniany dom, a za nim płynący dostojnie pod lodową kołdrą Bug. Usłyszałem dochodzące ze środka szczekanie psa. Szybko wróciłem do auta, wjechałem na podwórko i poszedłem się przywitać. Gdy otworzyły się drzwi, wybiegł do mnie Synek – uroczy i energiczny kundelek. Tuż za nim pojawiła się pani Barbara, która od samego progu powitała mnie szerokim uśmiechem. Pierwszy rzut oka na wnętrze po prostu mnie poraził – fantastyczne miejsce położone zaledwie 50 km od Warszawy!

Dom wybudowano w 1911 roku, a każdy element wystroju zdradza jego bogatą historię. Otoczenie jest idealne na plener malarski, więc przez lata odbywały się tu spotkania artystów i malarzy. Obecnie Dom nad Wierzbami stał się wymarzoną przystanią dla spragnionych odpoczynku uciekinierów z miasta. Po latach starań otrzymał certyfikat gospodarstwa ekoturystycznego i oferuje znacznie więcej niż nocleg i ciepły obiad na stole. Jego bijącym sercem jest pani Barbara, która każdą chwilę poświęca swoim gościom, zapewniając im nie tylko znakomitą kuchnię, ale też miłą rozmowę przy kawie czy pomoc w organizacji wycieczki po okolicy. W tym cichym nadbużańskim zakątku stworzyła niezwykłe miejsce, gdzie każdy czuje się dobrze. Wszystko jest przyjazne środowisku, a podczas pobytu zyskasz nieco wiedzy z zakresu ekologii. Zapytałem panią Barbarę, co tu (oprócz czytania książki w fotelu) można robić zimą? Usłyszałem piękną odpowiedź: iść nad Bug i posłuchać, jak płynie pod lodem – to najpiękniejsza muzyka!

Jak na rodzinną atmosferę przystało – połączona z salonem kuchnia jest otwarta dla gości. Gotowanie odbywa się przy wszystkich zainteresowanych, a podczas obierania ziemniaków czy lepienia pierogów toczą się serdeczne rozmowy na każdy temat. Wszystko, co trafiło na stół podczas mojej wizyty, było przepyszne – smak zwykłej kaszy czy ogórków był zupełnie inny, lepszy i wyrazistszy. Zapewne w jakimś stopniu decydują o tym ekologiczne składniki, sądzę jednak, że to zasługa przede wszystkim doświadczenia i kunsztu gospodyni.

Pobyt w Domu nad Wierzbami nie tylko relaksuje, ale również edukuje, rozwija i ukazuje inną stronę życia na wsi. Niezależnie od oczekiwań i potrzeb nabierzesz dystansu do codzienności. Poranna cisza przerywana wyłącznie szumem wierzb – bajka!

Jackowo Dolne 11A, 07-203 Somianka
tel. 607 63 33 80
www.domnadwierzbami.pl

Zobacz najnowsze wpisy na blogu