Jesteś tutaj:

PAŁAC W PIOTROWICACH NYSKICH

Prawie 700 lat historii zobowiązuje do szacunku. Kiedy przekroczyłem próg pałacu w Piotrowicach Nyskich, już po paru minutach dostrzegłem, jaki wpływ miały na niego jego powiązania z dziejami tych terenów.

Obecnie zakochana w tym miejscu rodzina Partonów stara się naprawić skutki wielu złych decyzji podjętych w ostatnich czasach. To polsko-angielskie małżeństwo podjęło trudy nie tylko ocalenia budynku, ale również zainteresowania regionem turystów z Polski i zagranicy. To ciężka praca. Na szczęście jej efekty widać bardzo wyraźnie.

Wewnątrz czułem się, jakbym teleportował się kilka wieków wstecz. Co jakiś czas współczesne przedmioty przypominały mi, że mamy XXI wiek, ale klimat i tak był iście średniowieczny. Zamieszkałem w przestronnym pokoju z widokiem na park. Dotarłem na miejsce już po ciemku, więc dopiero rano okazało się, jak urokliwe jest otoczenie. Przed snem udałem się jeszcze na krótki wieczorny spacer do sali balowej. Na jej suficie można podziwiać malowidła sprzed kilkuset lat. Odrestaurowane z wielką dokładnością cieszą oko obserwatora.

Trzeba wspomnieć, że pałac jest w remoncie. Czuwa nad nim konserwator zabytków, ale ograniczone fundusze i wiele niewiadomych nie sprzyjają postępom prac. Mało kto jest w stanie przewidzieć, jak zachowa się sklepienie sprzed wieków. Nie wie tego nawet Jim, który zna tu każdy kamień. Po polsku starał się opowiedzieć jak najwięcej szczegółów. Zaimponowało mi, że właściciele są naprawdę świadomi złożoności zagadnień dotyczących renowacji. Jim często powtarzał: „Nie wiemy, dlatego lepiej zrobić tak”. Kiedy obeszliśmy cały budynek dookoła, zrozumiałem, że to nie remont, który skończy się na wiosnę. Może potrwać latami. Dbałość o detale w zrewitalizowanych pomieszczeniach pałacu zachęca tylko do niecierpliwego wyczekiwania końca i kibicowania małżeństwu. Wielu osobom świadomość ogromu tego przedsięwzięcia nie pozwoliłaby go nawet rozpocząć. Oprowadzając nas po zrujnowanych pokojach, Jim mówił z uśmiechem: „Tu zrobimy sypialnię, tu będzie piec, tu będzie kominek”. Nie usłyszałem w jego głosie wątpliwości. Tak będzie. Oni w to wierzą.

 

Piotrowice Nyskie 54
48-385 Piotrowice Nyskie
tel. +48 77/4356908
WWW

Zobacz najnowsze wpisy na blogu