Jesteś tutaj:

PAŁAC WIEJCE

Losy polskich pałaców to najciekawszy podręcznik historii. Lata świetności i znamienitych rodów, później rozbiory, wojny, nacjonalizacja i na końcu współczesność. Pałacu Wiejce nie ominęły różne koleje losu.

Nie tak dawno temu mieściła się tutaj szkoła, a później ośrodek kolonijny. Dziś, stojąc w salonie, trudno w to uwierzyć. Wnętrza wyglądają, jakby rodzina Benninngsenów opuściła majątek przed kilkoma dniami. Niezależnie od dziejów poszczególnych rezydencji, wszystkie mają pewną wspólną cechę – są stworzone do przyjmowania gości. Pierwotnym założeniem było stworzenie azylu  dla rodziny. Na szczęście w tej kwestii przez te lata nic się nie zmieniło.

Oferta tego majątku ziemskiego opiera się o niezwykle przyjemnie spędzanie czasu w cieniu parkowych drzew czy w wygodnych pokojach. Gdy dotarłem na miejsce z serca Drawieńskiego Parku Narodowego, poczułem ulgę. Od progu przyjęto mnie z ogromnym ciepłem i życzliwością. Wnętrza od razu urzekły mnie dbałością o detale. Popijając kawę w oranżerii, spoglądałem na skąpany w kolorach jesieni park. Na otaczających pałac stawach przy odrobinie szczęścia można zobaczyć gęsi i kaczki. Ich obserwacja napawa spokojem.

Na parterze pałacu znajdują się salon, restauracja i recepcja. Na piętrze urządzono bardzo przytulne i stylowe pokoje z niesamowitym widokiem na park. Kiedy spacerowałem po budynku i parku, czas upływał mi wolniej. To zasługa ludzi o wielkiej fantazji, którzy zadbali, by można się tu było wyciszyć. Oczywiście w XVIII wieku poziom stresu był inny i życie wyglądało zupełnie inaczej, ale zdaje się, że potrzeba odpoczynku, wytchnienia i relaksu była taka sama.

Pałac Wiejce to ogromna przestrzeń, która może ugościć nawet około 150 osób. Planując pobyt, trzeba dobrze zorientować się w sytuacji, bo często odbywają się tu wesela. Ja odwiedziłem Wiejce w środku tygodnia, po sezonie, i było wyjątkowo spokojnie. Decydując się na wizytę w weekend trzeba wziąć pod uwagę, że choć Rządcówka, Folwark czy Domek Ogrodnika są oddalone od Pałacu, to przez wesele wciąż może panować spore zamieszanie. Przy rezerwacji nie zapomnijcie dopytać, jak będzie wyglądał wybrany weekend.

W okolicy jest wiele ciekawych i nieoczywistych miejsc, które można zobaczyć. To raj dla miłośników długich spacerów czy rowerzystów. Na spragnionych przygód na wodzie czekają również kajaki. Pałac Wiejce zagwarantuje wam spokojne, rodzinne wakacje z dala od miasta w otoczeniu pięknej przyrody. Piękno okolicznych terenów jest nieoczywiste i trzeba je odkryć. Jednak mnie absolutnie urzekło i wrócę tu z pewnością jeszcze niejeden raz.

Wiejce  17A

66-440 Skwierzyna

tel. 95/ 717 31 30

WWW

Zobacz najnowsze wpisy na blogu