Jesteś tutaj:

SPICHLERZ W OLSZTYNIE

Lubię zabytki, a wprost uwielbiam te, o które zadbali oddani właściciele. Po zwiedzeniu ruin XIV-wiecznego zamku w Olsztynie zszedłem ze wzgórza i przez piękne drewniane drzwi dostałem się do spichlerza. Wnętrze mnie zachwyciło! Przy małych stolikach goście popijali kawę, wypełniając tę wiekową przestrzeń gwarem rozmów. Skąd zabytek klasy zerowej w takim miejscu?

Zgaduję, że było to późną wiosną – gdy w 1783 roku Franciszek Paciorkowski wyciął na nadprożu datę końca budowy. Ustaliłem porę roku, wnioskując, że spichlerza potrzebowano po żniwach. Skoro ten budynek stał się dziełem sztuki z galeriami arkadowymi wspartymi na ręcznie zdobionych słupach, musiał być niegdyś wyjątkową dworską zagrodą. Przetrwał wiele, w tym dwie wojny światowe, kiedy drewniane budowle jedna po drugiej stawały w ogniu. Obiekt zachował się w okolicach Borowna, na północ od Częstochowy. Zapomniany pośród pól, mógł popaść w ruinę, jednak w 2007 roku przeniesiono go nieopodal pozostałości zamku w Olsztynie – gdzie stał się kolejną perłą w koronie Jury.

Drewniany zabytek potrzebuje troskliwych właścicieli. Nie dość, że spichlerz zyskał nowe życie, to jeszcze obecni zarządcy pochylają się nad najmniejszym detalem, jaki ocalał. Pokoje hotelowe dostosowano do starej konstrukcji, uwzględniając wynikające z niej ograniczenia. W środku panuje niezwykły klimat, szczególnie odczuwa się go nocą. Dawniej zwykły magazyn na żywność, dziś miejsce, które karmi ciało przepyszną kuchnią, a duszę koi wyjątkowym spokojem. Magazynuje piękne chwile, które przeżyć może każdy!

Do Spichlerza w Olsztynie nie warto wpadać w pośpiechu, trzeba zatrzymać się chociaż na jedną noc. Spaliście kiedyś w niemal 230-letnim drewnianym budynku? Musicie spróbować! Sąsiedztwo ruin zamku i rezerwatu Sokole Góry sprawia, że Jura jest na wyciągnięcie ręki: skałki, wzniesienia, piękne buczynowe lasy i oczywiście jaskinie – w tym popularna Jaskinia Olsztyńska (pamiętajcie o latarkach i zachowaniu ostrożności, tam nie ma przewodnika). Z pobliskich wzgórz roztaczają się piękne widoki, nie bez powodu właśnie tędy przebiega Szlak Orlich Gniazd!

Kazimierza Wielkiego 2
42-256 Olsztyn
tel. 34 328 64 85
www.spichlerz.net

Zobacz najnowsze wpisy na blogu