Jesteś tutaj:

Zagroda Pod Klonami

Zagrodę pod klonami polecam przede wszystkim na długie rodzinne wakacje na Jurze.

Jura, czyli Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, to nieodkryty raj. Patrząc na mapę noclegów w tym regionie, można odnieść wrażenie, że zupełnie pominięto malowniczy Szlak Warowni Jurajskich. Tym bardziej cieszą takie miejsca jak Zagroda Pod Klonami w Czatachowie w gminie Żarki. Nie dość, że jest to miejsce z wyjątkowym klimatem, to jeszcze jego położenie jest wręcz idealne.

Gospodarstwo Agroturystyczne
„Zagroda Pod Klonami”
Czatachowa 32
42-310 Czatachowa
+48 516 680 598
http://zagrodapodklonami.pl/
Polub i podziel się ze znajomymi

Kilkanaście lat temu w Czatachowie nie było niczego. Od kilku lat miejscowość zyskuje sławę za sprawą pustelni. Jest położona przy bocznej drodze odchodzącej od innej bocznej drogi, czyli to mały koniec świata, a w dodatku prawdziwa wieś. Przed 5 laty widziałem tam konie pracujące w polu. Życie toczy się tam niezależnie od sezonu turystycznego. Słychać pianie koguta, na polach gdzieniegdzie widać krowy, a ziemia nie leży ugorem. W tej przepięknej scenerii stoi zagroda Pod Klonami. Opowiedzieli mi o niej właściciele – Artur z Ewą.

Historia ich drewnianego domu nie jest poparta żadnymi tradycyjnymi źródłami. By ją poznać, trzeba umiejętnie interpretować pewne znaki w otoczeniu. Rzuca się w oczy to, że dworek różni się od pozostałych gospodarstw we wsi. Mieszkali w nim zapewne ludzie, którzy nie pracowali na roli. Zamiast owocowych drzew posadzili ozdobne klony. Nie mieli stodoły, obory, więc musieli być majętni, było ich stać na zakup jedzenia. Czym mogli się zajmować? Czy byli zatrudnieni w majątku Raczyńskich? Możemy na ten temat jedynie snuć domysły. Jednak dzięki temu noc pod wysokimi klonami w drewnianym dworku jest nieco zagadkowym przeżyciem.

Dworek wynajmowany jest wyłącznie w całości. Na gości czekają przestronne sypialnie z oryginalnymi łóżkami z minionej epoki. Wnętrza pięknie odrestaurowano i ozdobiono starymi przedmiotami. Naprawdę czuje się tam klimat dawnych czasów. Nie jest to jednak ani sztuczne, ani pompatyczne. Całość przepięknie współgra z okolicą. Do dyspozycji mamy kuchnię z jadalnią, spory ganek i przestronną działkę. Tuż za płotem rozciąga się stary, ponad stuletni bór sosnowy. Zasięg telefonu, jak na koniec świata przystało, jest bardzo słaby, co pomaga przenieść się w czasie.

Zagrodę Pod Klonami polecam szczególnie na długie, rodzinne wakacje na Jurze. To miejsce docenią szczególnie miłośnicy wycieczek rowerowych, wspinaczki skałkowej, a również wszyscy zainteresowani odpoczynkiem z dala od cywilizacji. Na nudę nie można narzekać, bo okolica ma sporo do zaoferowania: Żarki z bogatą bazą warsztatową, Złoty Potok z przepysznymi pstrągami, a do tego mocno rozwinięta sieć szlaków pieszych. Wszystko to pozwala odkrywać Wyżynę Krakowsko-Częstochowską w tempie „slow”.

 

Gospodarstwo Agroturystyczne
„Zagroda Pod Klonami”
Czatachowa 32
42-310 Czatachowa
tel. +48 516 680 598
WWW

Zobacz najnowsze wpisy na blogu